Udalosť

Ivana Gibová: Najúspešnejšia autorka roka 2021?

Napísala odvážnu a drzú knihu plnú humoru a zasypal ju príval ocenení! Tento rok bol pre obľúbenú prozaičku Ivanu Gibovú mimoriadne úspešný a jeho záver korunuje zisk prestížneho ocenenia! Vďaka Cene Nadácie Tatra Banky sa úspešná autorka konečne môže kúpať v šampanskom!

Tam, kde iní autori a autorky ronia slzy, strašia klimatickou zmenou, upozorňujú na sociálnu nespravodlivosť, rodovú nerovnosť či všeobecný rozpad hodnôt, Ivana Gibová robí pravý opak: rozdáva smiech a dobrú náladu. Hoci v jej poviedkovom komiksovom románe Eklektik Bastard v podstate nič na smiech nie je, skvelý autorkin štýl a sebairónia čitateľom o vnútornom svete dnešných mladých žien hovoria omnoho viac a zrozumiteľnejšie, než ktorékoľvek iné porovnateľné texty. Vďaka tomu sa jej kniha dočkala nielen množstva pochvalných recenzií, ale aj nevšedného čitateľského záujmu a nominácií na významné ocenenia.

Estetika malotraktora

Kniha Eklektik Bastard vyšla pred rokom a navonok pôsobila ako zlátanina, plná amatérskych čmáraníc s typografiou podobnou manuálu na obsluhu malotraktora. Bol to však rafinovaný úmysel autorky aj vydavateľa, aby sa odlíšili od instagramovej estetiky, ktorou dnes trpia mnohé autorky. Efekt sa dostavil začiatkom tohto roka: kniha sa suverénne ocitla v desiatke Anasoft litery 2021 a mnohí jej predpovedali zisk najvyššieho ocenenia. 

Cena Knižnej múzy

Prvá významná cena prišla 8. apríla 2021: Ivana Gibová si za svoj poviedkový komiksový román prevzala Panta Rhei Awards Cena Knižnej múzy 2020! Tomuto víťazstvu však predchádzal zúrivý boj, ktorý zvádzala odborná porota – o pozadí hlasovania, v ktorom smutnú úlohu hral obľúbený kritik Matúš Mikšík, si môžete prečítať v našom článku tu.

Sklamania mladej autorky

Prišli však aj sklamania. Náročné letné literárne turné po Slovensku a v Čechách, stretnutia s čitateľmi aj fanúšikmi posúvali Ivanu Gibovú vyššie a vyššie v rebríčku popularity, lenže neprajná konzervatívna porota Anasoft litery 2021 jej štýl vyhodnotila ako prinízky pre hodnotnú literatúru. Eklektik Bastard sa do finálnej päťky nedostal a sen o víťazstve v tejto mimoriadne sledovanej súťaži sa obľúbenej autorke rozplynul ako para nad hrncom. Zostala jej posledná nádej: Cena čitateľov Anasoft litera 2021. O tejto cene nerozhoduje porota, ale čitatelia a tých má obľúbená autorka dosť. Ako to dopadlo sme písali v tomto článku, kde sme zároveň analyzovali, akú taktiku súperiace autorky použili. Ivana Gibová, napriek robustnej snahe, cenu nezískala a zdalo sa, že tento rok už s cenami nadobro skončila.

Blesk z jasného neba!

Statočná spisovateľka tieto prehry znášala hrdo a vyhlásila, že práve dokončuje ďalšie dielo, čo určite potešilo všetkých jej čitateľov. Potom však prišiel blesk z jasného neba! Keď v polovici novembra Nadácia Tatra Banky zverejnila svoje nominácie na Cenu Nadácie TB za umenie v kategórii literatúra za rok 2021, Ivana Gibová neverila vlastným očiam a musela sa štípať do oboch líc, aby sa presvedčila, že sa jej to nesníva! Bola tam! Spolu so spisovateľmi Ladislavom Keratom a Jánom Štrasserom! Ešte väčší šok dostala 26. novembra, keď Nadácia TB vyhlásila tohoročných laureátov a laureátky a Ivana Gibová získala Cenu Nadácie TB za literatúru!

Štedrá Nadácia

V čom je Cena Nadácie Tatra Banky za umenie pozoruhodná? Oceňuje výkonných umelcov v kľúčových umeleckých oblastiach, nepotrpí si na zásluhy, ale oceňuje konkrétne dielo, podporuje aj mladých umelcov a čo sa umelcom páči najviac, cena je štedro finančne dotovaná. Tu je úryvok z tlačovej správy: "Keďže Nadácia Tatra banky považuje podporu umenia za kľúčovú, rozhodla sa zvýšiť finančnú odmenu v kategórii Hlavná cena zo 6 600 EUR na 10 000 EUR a v kategórii Mladý tvorca z 3 300 EUR na 5 000 EUR. Všetci nominovaní umelci budú aj tento rok finančne odmenení sumou 5 000 EUR." 

Najúspešnejšia autorka?

Ak by sme mali autorov hodnotiť podľa počtu získaných ocenení a nominácií, tento rok literárne poroty najviac zamestnávali Ivana Gibová a Veronika Šikulová. Veronika Šikulová získala cenu čitateľov Kniha roka, ktorú udeľuje mesačník Knižná revue, umiestnila sa vo finálovej päťke Anasoft litery 2021 a napokon získala aj Cenu čitateľov Anasoft litera 2021. Ivana Gibová sa umiestnila vo finálovej desiatke Anasoft litery 2021, získala cenu Panta Rhei Awards a napokon aj Cenu Nadácie Tatra Banky za umenie 2021. Hoci to dlho vyzeralo na jasné víťazstvo Veroniky Šikulovej a jej knihy Tremolo ostinato, zisk Ceny TB za umenie vystrelil do vedenia Ivanu Gibovú s jej Eklektik Bastardom.

Tu si môžete pozrieť krátku prezentáciu Ivany Gibovej pri príležitosti získania Ceny Nadácie TB za umenie v kategórii literatúra. Úspešná autorka v nej prekonala svetový rekord v rýchlosti čítania vlastného diela!

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.