Udalosť

Knižná múza by zaspala od nudy

12. ročník Panta Rhei Awards poznamenala pandémia a nedostatok kreativity. Priamy prenos, ktorý sa odohral 8. apríla o 19.00 na facebooku, pôsobil ako posledná rozlúčka a nie oslava najúspešnejších a najpredávanejších kníh a autorov.

Samozrejme, že žiadnu bujarú oslavu nikto nečakal. Pandémia spôsobila uzatvorenie predajní a pokles tržieb, takže peňazí na rozhadzovanie nie je a ani nebude. Ľudia však čítať neprestali, knihy stále vychádzajú a ako také pomáhajú ľuďom zvládať lockdown, čo je pre kníhkupcov, vydavateľov aj autorov istotne veľmi povzbudzujúce. Moderátor Štefan Chrappa robil čo mohol, hudobné duo Melánia a Tomáš sa snažilo, celé online show však pôsobilo, akoby ho vymyslel ktosi ešte v minulom storočí.

Čo je to za názov?

Problémom je už pomenovanie samotnej ceny. Aby sa názov skladal zo šiestich slov: Panta Rhei Awards Cena Knižnej múzy je naozaj dosť nepraktické. Predpokladám, že Panta Rhei Awards je starý názov, ktorého sa chceme zbaviť, Cena Knižnej múzy je nový, ktorý chceme prijať a momentálne sme v akomsi meziobdobí, keď používame oba, aby všetci vedeli, o čo ide a zároveň si zvykali na nové. Nepraktické je aj to, že sa odovzdáva 11 ocenení, pričom o šiestich rozhodujú čitatelia svojim hlasovaním, o štyroch dve poroty a o jednej knižný trh. 

Hlavné ceny

Poďme však k oceneniam. Žiaľ, nedozvedeli sme sa, koľko čitateľov hlasovalo, čiže aká účasť rozhodla o zisku ceny. Kým však hlasovali čitatelia, žiadne mohutné prekvapenia sa nekonali. V mužskej kategórii Spisovateľ roka 2020 opäť vyhral Dominik Dán, ktorý si pre ocenenie neprišiel, prevzal ho riaditeľ vydavateľstva Slovart Juraj Heger. V ženskej kategórii Spisovateľka roka 2020 sa na výslnie po rokoch vrátila Táňa Keleová-Vasilková, ktorú v predchádzajúcich ročníkoch vytlačili z trónu mladšie a pracovitejšie autorky ako Eva Urbaníková, Jana Pronská či Veronika Homolová-Tóthová. Ak by ste čakali radosť a nadšenie, žiadne sa nekonalo. Autorka zostala sedieť doma, z vydavateľstva Ikar tiež nikto neprišiel, čím dali najavo, že z akéhosi dôvodu im je toto ocenenie úplne ukradnuté.

Knižné blogerky

Keď Štefan Chrappa rozdal všetky ceny, o ktorých rozhodli čitatelia či trh (ich zoznam je nižšie), prišli na rad ocenenia, o ktorých rozhodovali odborné poroty. Najprv to bol súbor blogeriek, ktoré udelili cenu Cenu knižných recenzentiek. Tie pripravili prvý šok, pretože ju získal Lukáš Cabala za knihu Satori v Trenčíne (Artforum), čo je neľahké a odvážne literárne dielo určené skôr menšinovým čitateľom.

Rozhodnutia poroty

Potom sa dostavil literárny promotér Dado Nagy, aby uviedol dve ceny tzv. literárnej akadémie. Tie vyberala odborná porota (Miroslava Valová, Dado Nagy, Robo Kotian, Matúš Mikšík, atď) a ako promotér naznačil, výber sa nezaobišiel bez sporov a šarvátok. Z navrhovaných mien napokon zvíťazila Ivana Gibová so svojou prózou Eklektik Bastard (Vlna), knihou, ktorá vyvoláva buď zúrivé odmietanie alebo súhlasný smiech. Druhú cenu získala Madeline Vadkerty za knihu Slovutný pán prezident (Absynt). Do siene slávy porota inštalovala Stanislava Rakúsa, ktorý za to písomne poďakoval.

Záhadný gitarista

Súvislý prúd odovzdávania cien a príhovorov víťazov (časť z nich ďakovala v dokrútkach) výrazne spomaľovalo hudobné duo Melánia & Tomáš, ktoré hralo barovo-kaviarenské inštrumentálne verzie svetových hitov. Melánia hrala na husle, Tomáš na elektrickú gitaru. Pretože celá slávnosť sa odohrávala v znamení rúšok, až po chvíli sa mi podarilo odhaliť, že gitaristom je Tomáš Rédey, člen legendárnej avantgardnej bigbítovej skupiny z konca 60. rokov GATTCH. To teda bolo prekvapenie!

Panta Rhei Awards Cena Knižnej múzy 2020: Výsledky

Debutant roka 2020: Maroš Molnár

Detská kniha roka 2020: Dana Hlavatá: 10 prípadov detektíva tchora Hektora 

Mládežnícka kniha roka 2020: Dana Hlavatá: Môj brácho je magor 

Životný štýl – kniha roka 2020: Veronika Čopíková, Peter Farkaš: Lenivá kuchárka 

Slovenský spisovateľ roka 2020: Domnik Dán

Slovenská spisovateľka roka 2020: Táňa Keleová-Vasilková

Najpredávanejšia kniha: Dominik Dán: Klbko zmijí (Slovart)

Cena knižných recenzentiek (blogeriek): Lukáš Cabala: Satori v Trenčíne (Artforum)

Cena literárnej akadémie 

beletrizovaná literatúra: Ivana Gibová: Eklektik Bastard (Vlna)

nebeletrizovaná literatúra: Madeline Vadkerty: Slovutný pán prezident (Absynt)

Sieň slávy: Stanislav Rakús

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.