Udalosť

Toto nikto nečakal!

Ceny získali novinár a literárny veterán!

V stredu 26. októbra 2022 sme sa po dlhých mesiacoch čakania konečne dozvedeli meno tohtoročného laureáta prestížnej literárnej ceny Anasoft litera. Na prekvapenie mnohých ju opätovne získal Stanislav Rakús za svoju knihu Ľútostivosť (KK Bagala, 2021). Naposledy si cenu odniesol v roku 2010 so súborom próz Telegram. Ako prebiehala celá akcia? Prečítajte si reportáž z pera priamych účastníkov!

Spisovatelia a spisovateľky, ktorí sa akcie nezúčastnili, môžu len ľutovať! Množstvo kvalitného vína, nalievaného zadarmo, vynikajúce teplé pokrmy, prítomnosť elity slovenskej literatúry a exkluzívne prostredie v centre mesta. To boli základné benefity celej akcie. Organizátori vybrali za miesto konania reštauračnú loď Sundeck zaparkovanú na Tyršovom nábreží a naozaj nemohli urobiť lepšie. Kulisa trblietajúceho sa majestátneho Dunaja, plynúceho v pozadí, výhľad na Bratislavský hrad, nábrežie a mosty, vytvorili atmosféru vpravde dôstojnú a pritom uvoľnenú, nabádajúcu k rozhovorom a konzumácii. A hoci sa príležitosť priam ponúkala, do Dunaja neskočil žiadny spisovateľ ani spisovateľka, napríklad na protest proti tomu, že porota patrične neocenila jeho/jej veľdielo a zároveň aby tak navždy vstúpili do dejín literatúry.

Dostatok alkoholických nápojov vyvolal množstvo šťastných úsmevov. Ako sa patrí na spisovateľskú akciu, pilo sa už od začiatku, nečakalo sa na vyhlásenie výsledkov. (foto: Juraj Starovecký)

Začiatok

Podujatie moderovala zohratá dvojica, rozhlasová redaktorka Andrea Makýšová Volárová a literárny vedec Peter Darovec, priamy prenos vysielalo Rádio Devín a stream na facebooku Anasoft Litery. Vstupy moderátorov dynamicky dopĺňali kvalitné hudobné vstupy (v podaní tanečného orchestra Petra Lipu ml., či jedného z najlepších slovenských violončelistov Jozefa Luptáka spolu s ukrajinskou huslistkou Juliou Roshko), videoukážky s tohtoročnými finalistami, ale aj krátke ukážky z kníh načítané slovenskými hercami a herečkami. Skrátka literárna šou, za ktorú by sme sa nemuseli hanbiť ani v zahraničí.

O hudobné predely sa postarali Jozef Lupták a Júlia Roshko. (foto: Juraj Starovecký)

Cena čitateľov

Keď prišlo na lámanie chleba, na pódium najskôr vyšla intendantka Rádia Devín Zuzana Belková, poverená vyhlásením Ceny čitateľov a čitateliek Anasoft litera. Tú nevyberala odborná porota, ale čitateľská verejnosť, ktorá mohla za svojho favorita hlasovať na webovej stránke Anasoft Litery. Jednoznačnou favoritkou bola Nicol Hochholczerová so svojou knihou Táto izba sa nedá zjesť (KK Bagala, 2021). Autorka na seba strhla nevídanú pozornosť kritiky a publicistov, mimoriadny výtlak prejavila aj na sociálnych sieťach, absolvovala aj náročné literárne turné plné besied a čítačiek. Už sa takmer zdvíhala zo svojho miesta v prvom rade pred pódiom, keď zaznel prekvapujúci verdikt čitateľskej ankety: cenu získal novinár, redaktor zahraničného oddelenia denníka SME Lukáš Onderčanin za dokumentárny román Utópia v Leninovej záhrade (Absynt, 2021). Polemiky, či táto kniha vôbec patrí do tejto súťaže, rázne preťala tohtoročná porotkyňa Weronika Gogola tvrdením: „Je to kniha, ktorá síce vychádza z 'non-fiction', ale zároveň je vyrozprávaná ako dobrodružný román na veľmi vysokej literárnej úrovni.“

Novinár Lukáš Onderčanin si z rúk intendantky Rádia Devín Zuzany Belkovej prevzal Cenu čitateľov. (foto: Juraj Starovecký)

Kto vyhrá?

Bolo krátko pred 21. hodinou, medzi prísediacimi a prístojacimi zaznievali posledné tipy na víťaza a uzatvárali sa posledné stávky, pričom mnohí vsádzali v podstate na istotu: vyhrá Nicol Hochholczerová. Hoci jej pred nosom ušla Cena čitateľov, ešte stále mala výraznú šancu stať sa laureátkou ceny najhodnotnejšej. Vydavateľ Koloman Kertész Bagala spokojne sledoval celý večer z prvého radu pred pódiom a na tvári mal takmer kataleptický úsmev. Nečudo. V nominovanej päťke mal až štyri knihy a pravdepodobnosť, že jedna z nich vyhrá, bola naozaj vysoká. Alebo mu úsmev z tváre zotrie nevypočítateľný Ivan Medeši z vydavateľstva VALAL so svojou knihou Vilkovia? Ako sa potom pozrie do tvárí svojim autorom, nad ktorými drží ochrannú ruku?

Vydavateľ Koloman Kertész Bagala sa vyznačoval nepretržitým úsmevom, vedľa neho sedia hviezdy jeho vydavateľstva Nicol Hochholczerová a Balla. (foto: D. Taragel)

Vyhral veterán!

Napätie stúpalo, dramatickosť celej situácie podčiarkovala loď, hojdajúca sa na vlnách Dunaja, keď na pódium suverénne vyšiel hlavný sponzor súťaže a šéf softvérovej spoločnosti ANASOFT Michal Hrabovec. Vo svojom príhovore hovoril o dlhoročnej spolupráci s občianskym združením ars_litera (organizátorom Anasoft litera) a o tom, že v spolupráci bude rád naďalej pokračovať, pričom rovnako verí, že sa popri nej udržia aj jej „mladší súrodenci“ – Anasoft litera gymnazistov Cena René. Osud tejto ceny je však nateraz neistý a nepozná ho ani sám Hrabovec. Po príhovore konečne siahol dovnútra saka, vytiahol obálku a prečítal meno víťaza: stal sa ním Stanislav Rakús s knihou Ľútostivosť (KK Bagala, 2021).

Prezident spoločnosti Anasoft Michal Hrabovec vyhlasuje víťaza. Neprítomný Stanislav Rakús sa naňho díva z fotografie v pozadí. (foto: Juraj Starovecký)

Rakúsov príhovor

Zaznel búrlivý potlesk i nadšené výkriky: „Bravó“ či „To je ono!“ Bohvie, koľkí z prítomných si knihu staručkého majstra prečítali, boli aj takí, ktorých verdikt poroty zaskočil a pýtali sa okolostojacich, či počuli dobre. Áno, počuli. Z mimoriadne kvalitnej finálovej päťky porota vybrala dielo literárne najhodnotnejšie, najvyzretejšie a najpresvedčivejšie. Stanislav Rakús v tichu a samote napísal dielo, ktorým bez mediálnej podpory a huriavku len potvrdil svoju pozíciu najlepšieho súčasného slovenského prozaika. Bol to trochu paradox, pretože Rakús sa podujatia osobne nezúčastnil, pravdepodobne neočakával, že zvíťazí. Jeho príhovor a ďakovné slová mali však už organizátori vopred nachystané a pustili ho zo záznamu. Hmotnú cenu – sošku od produktového dizajnéra Mgr. art. Šimona Galanského – a šek na 10 000 € prevzala Rakúsova mladá neter. Tu sú Rakúsove slová: „Som prekvapený, pretože viem, že doteraz dva razy získal toto ocenenie len Pavel Vilikovský,“povedal v telefonickom rozhovore s organizátorkami literárnej ceny, ktorého záznam zaznel na podujatí, a ďalej pokračoval: „Svojím spôsobom ma to aj teší, pretože človek nepíše prózu pre seba, ale pre iných. Ja pokladám čitateľa za rovnocenného partnera autorovi. Autor a čitateľ sú z hľadiska prijímania sveta a jeho interpretácie približne na rovnakej úrovni, ktorú ja zvyčajne nazývam múzickosťou. To znamená, že autor je ten, ktorý vytvára, ale čitateľ je ten, ktorý dotvára. Hovorievam, uvažujúc o literatúre v prehnanom zmysle, samozrejme, v hyperbolickom, že do polovice napíše dielo autor a z druhej polovice ho dopisuje múzický typ čitateľa.“

Do tanca aj na počúvanie hral tanečný orchester Petra Lipu ml. Zahrali napríklad aj obľúbený šláger Mercy, mercy, mercy, ktorý zložil viedenský rodák Jozef Zawinul. (foto: Dušan Taragel)

Oslava až do noci

Úderom 21. hodiny oficiálna časť podujatia skončila, na pódium vystúpil tanečný orchester Petra Lipu ml. a začal hrať do tanca veselé džezové hity. Účastníci podujatia sa rozbehli doplniť si prázdne poháre na víno a osviežiť sa teplým pokrmom. Blahoželať nebolo komu, majster Rakús sedel doma v Košiciach pri rozhlasovom prijímači a ešte stále pregĺgal slzy dojatia. Pri rozhlasovom prijímači (alebo pri streame) v ďalekom srbskom Ruskom Kerestúre určite sedel aj Ivan Medeši. S námahou sa pokúšal rozlúštiť z pre neho málo zrozumiteľnej hovorovej spisovnej slovenčiny kto vlastne Anasoft Literu vyhral. Keď na to prišiel, určite sa tešil spolu s majstrom Rakúsom. Traja fyzicky prítomní finalisti Anasoft Litery – Balla, Nicol HochholczerováMarek Vadas zapíjali víťazstvo majstra Rakúsa a hoci len ťažko skrývali rozčarovanie, ich radosť z jeho úspechu bola určite úprimná. Ešte dlho do noci znel z lode Sundeck veselý spev účastníkov a účastníčiek vyhlásenia Ceny Anasoft Litera 2022. Spisovatelia a spisovateľky sa zvŕtali v rezkom tanci pred pódiom, literárni vedci a vedkyne, kultúrne publicistky a publicisti, vydavatelia a kníhkupci, ale i čitatelia a čitateľky zdvíhali čaše s vínom a svorne sa tešili na ďalší ročník tohto najhodnotnejšieho literárneho ocenenia.

Tu je niekoľko ďalších fotografií, ktoré vám priblížia atmosféru a osobnosti, ktoré sa zúčastnili slávnostného vyhlásenia laureáta Anasoft Litery 2022.

Najväčšiu zásluhu, že Anasoft Litera stále funguje, má určite aj jej riaditeľka Simona Fochlerová. (foto: Dušan Taragel)

Gang of four: spisovateľ Marek Vadas v kruhu svojich fanúšikov - zľava spisovateľ Eman Erdélyi, M.V., vydavateľ Ferči Malík a spisovateľ Richard Pupala. Keď som sa Mareka Vadasa spýtal, čo očakáva od tejto významnej spisovateľskej akcie, stručne mi odpovedal: "Prišiel som sa ožrať." (foto: Dušan Taragel)

Literárne hviezdy Balla a Nicol Hochholczerová síce nič nevyhrali, boli však horúcimi favoritmi. Balla so sebou všade nosil svoj obľúbený krígeľ piva, čo je nápoj, s pomocou ktorého píše svoje skvelé knihy. (foto: Dušan Taragel)

V publiku sa nenápadne pohyboval aj básnik, prekladateľ a literárny vedec Marián Andričík, člen poroty AL 2022. V popredí Marek Vadas. (foto: Dušan Taragel)

Novinár Lukáš Onderčanin, držiteľ Ceny čitateľov, a jeho redakčná kolegyňa, spisovateľka Zuska Kepplová. (foto: Dušan Taragel)

Spisovateľka Ivana Gibová si na akciu odskočila z ďalekej Andalúzie, za pätami jej chodil vydavateľ Peter Šulej, ktorý sa neustále dožadoval nového rukopisu. (foto: Dušan Taragel)

Prezident spoločnosti Anasoft Michal Hrabovec počas srdečného rozhovoru s literárnym vedcom Petrom Darovcom. Navzájom si vymieňali poznatky a skúsenosti zo svojich oblastí podnikania, pričom zvažovali aj alternatívu, či by nebolo pre slovenskú literatúru najlepšie, keby spisovateľov v ich ťažkej a namáhavej práci nahradila umelá inteligencia (tzv. AI). (foto: Dušan Taragel)

Vladimír Michal, kníhkupec a majiteľ knižnej siete Artforum tiež navštívil vyhlásenie AL 2022. Na akcii bol pracovne a zatiaľ čo iní kníhkupci už ležali zakutaní v posteliach, on robil do neskorej noci biznis. (foto: Dušan Taragel)

Z paluby reštauračnej lode Sundeck znel do neskorej noci spev spisovateľov a spisovateliek, oslavujúcich víťazstvo majstra Rakúsa a úspešný rozvoj slovenskej literatúry. (foto: Dušan Taragel)

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.