Udalosť

Veronika Šikulová: Cenu čitateľov získala už tretí raz!

Občania Modry, ale aj Pezinka a blízkeho okolia sa radujú! Cenu čitateľov Anasoft litera 2021 získala ich rodáčka Veronika Šikulová za knihu Tremolo ostinato!

Málo, veľmi málo chýbalo a Veronika Šikulová, projektová manažérka Mestskej knižnice v Pezinku, by tento rok zhrabla všetky najdôležitejšie slovenské literárne ceny a jej konkurentom a konkurentkám by ostali len oči pre plač. Vo finále hlavnej súťaže Anasoft litera 2021 sa však od prestarnutého päťčlenného pelotónu v posledných sekundách odtrhla mladistvá debutantka Barbora Hrínová, za ktorou nestíhal ani jediný mužský účastník, skúsený literárny pretekár Richard Pupala. Hrínová tak získala cenu najhodnotnejšiu a stala sa laureátkou Anasoft litery 2021. 

Premárnená príležitosť

Je to škoda a v Modre a okolí sa hovorí o premárnenej príležitosti, ktorá sa už nikdy nezopakuje. Ak by sa laureátkou AL 2021 stala Veronika Šikulová, ako prvá autorka v histórii tejto ceny by ju získala dvakrát, pretože laureátkou bola aj v roku 2015 s knihou Medzerový plod (Slovart). Dvakrát získať Anasoft literu sa podarilo len Pavlovi Vilikovskému a patrilo by sa, aby aj v tejto oblasti ženy dobehli mužov. Hoci tento rok bola porota mimoriadne prajná ženám (do finálnej desiatky sa dostali len traja muži a do päťky jeden), v záverečnom zápolení odrazu dostala prednosť „introvertná neokázalosť“ pred románom-nerománom a Šikulovej cvakli zuby naprázdno.

Neotrasiteľná pozícia

Rodáčka z Modry však nemusí nič ľutovať, práve naopak. Nemusí hádzať uterák do ringu, ani odchádzať do predčasného autorského dôchodku. Zlyhanie poroty pokazilo už množstvo skvelých výkonov a súťaží, príkladov nájdeme plno. Dôležitejšie je uznanie obecenstva, fanúšikov a čitateľov, než názor poroty, ktorá sa fyzicky stretla len raz a to v deň vyhlásenia laureáta AL 2021. Veronika Šikulová má doma toľko ocenení, že ich už nemá kam dávať a jej autorská pozícia je neotrasiteľná.

Dobrý štart

Tremolo ostinato tento rok získalo v máji autorke prestížnu Cenu čitateľov Kniha roka, ktorú udeľuje mesačník Knižná revue (získala 75 hlasov pred druhou Flanérovou košeľou Jany Beňovej, ktorá získala 32 hlasov) a to jej vytvorilo veľmi výhodnú štartovaciu pozíciu v súboji o nesmierne hodnotnú Cenu čitateľov AL 2021. Tú Šikulová získala už dvakrát: v roku 2010 (za Domček jedným ťahom) a v roku 2012 (za Miesta v srdci). Tento rok však mala nesmierne silnú a dravú konkurenciu: Ivanu Gibovú, t.č. nezamestnanú editorku, autorku knihy Eklektik bastard. Účastníčka finálovej desiatky AL 2021, víťazka ceny René – Anasoft litera gymnazistov v roku 2017, držiteľka ceny Panta Rhei Awards 2021, mladá a asertívna autorka Gibová podnikla náročné letné literárne turné, počas ktorého zbierala desiatky fanúšikov a zdalo sa, že Šikulová stratila dych už na začiatku.

Lepšia taktika

Zdanie však klame. Skúsená Šikulová zvolila inú taktiku. Zatiaľ čo nezrelá a stále sa hľadajúca Gibová plytvala silami na čítačkách a popíjaním v nočných baroch s literárnymi fanúšikmi, Šikulová sa sústredila na svoju stabilnú čitateľskú základňu a spoluprácu so spriatelenými médiami. V redakciách RozumuKnižnej revue jej zobali z ruky, navyše majstrovsky zvládala prácu so sociálnymi médiami. V závere fanúšikovského hlasovania na stránkach Anasoft litery, ktoré prebehlo na konci septembra, sa vyčerpaná Gibová už len zdesene prizerala, ako okolo nej Šikulová prefrčala s úsmevom na tvári. Zároveň mala čo robiť, aby unikla Lukášovi Cabalovi, v civilnom zamestnaní predavačovi v antikvariáte, tiež držiteľovi Panta Rhei Awards 2021, autorovi románu Satori v Trenčíne, ktorý nechodil na žiadne čítačky a namiesto toho napísal a vydal svoj druhý román Jar v Jekaterinburgu (Artforum, 2021).

Čísla

Na záver ešte zopár čísel. V hlasovaní o Cenu čitateľov Anasoft litera 2021 literárni fanúšikovia a fanúšičky odovzdali 1321 hlasov. Veronika Šikulová ich získala 384, Ivana Gibová 210 a Lukáš Cabala 170. 

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.