Udalosť

Toľko slov o duši nie je vari v žiadnej piesni!

Punk-rockoví fanúšikovia sú zdesení! Líder skupiny Kosa z nosa, básnik a kurátor Boris Ondreička, sa na staré kolená spriahol s tanečnou skupinou Saténové ruky a vyprodukovali spoločnú pieseň! Nakrútili dokonca aj videoklip!

Nie je to prvýkrát, čo príslušník avantgardnej výtvarnej scény začal koketovať s ľahkou hudobnou múzou. Umeleckou obcou v Česku momentáne otriasa škandál svetoznámeho výtvarníka Františka Skálu, ktorý začal spievať s dychovkou! Tá nesie hrdý názov Provodovjané a ich rezká polka Urnový háj znie z každého rádia. Skála v nej štýlom Josefa Zímu spieva: „Nejkrásnější zahrada je hřbitov, odpočinku místo poslední, mezi hroby vládne mrtvé ticho, v letním čase, v době polední... Pojď se mnou děvče mé, do urnového háje, pod lipou smuteční ti svoje srdce dám...“

Napodobňujú Modus?

Boris Ondreička, ktorý s punk-rockovou skupinou Kosa z nosa spieva od roku 1987, zrejme zatúžil vymeniť zatuchnuté rockové kluby za vypredané štadióny a letné festivaly. Inak si nedokážeme vysvetliť, prečo sa spojil so známou a obľúbenou pop-rockovou skupinou Saténové ruky. Ich spoločný hit, ku ktorému Ondreička napísal text, nesie názov Na plný plyn a je zjavnou alúziou na pradávny hit skupiny Modus Formula 1!

Viac do tanca ako na počúvanie?

Ondreička však, namiesto toho, aby poriadne a nahlas spieval, svoj text nezrozumiteľne mrmle, čím ruší tanečníkov a tanečníčky, ktorí nevedia, či majú pri rozhlasových prijímačoch tancovať alebo sa sústrediť na slová piesne. Podaktorí členovia skupiny sú však z toho nadšení, ako napríklad gitarista Marek Kasko Babušiak: „Dokáže ma to dojať k slzám a mám z toho husiu kožu. Boris Ondreička ako slovenský mutant Gil Scott-Herona a Leonarda Cohena!"

Rozpory v skupine?

Populárna vokálno-inštrumentálna skupina Saténové ruky, ktorá valcuje diskotéky od roku 2015, kedy vydali svoj prvý album Bozkávam, má svojich vlastných spevákov dostatok a nevedno prečo si pozývajú aj hostí. Ako naznačujú médiá, účasť Borisa Ondreičku na ich najnovšom albume LOM však môže znamenať rozpory v kapele! Pozorní novinári si všimli, že pieseň Na plný plyn je jedinou skladbou, na ktorej nehrá spoluzakladateľ a hitmaker skupiny básnik Vlado Janček! Ten sa preslávil napríklad touto básňou: Museli zjesť niečo z piatka/kaká matka/kaká Katka.

Na plný plyn pri Pustých Úľanoch?

Veľké nadšenie z piesne Na plný plyn prejavila aj obľúbená režisérka Soňa Maletz. Tá dostala za úlohu natočiť videoklip. „Ostala som unesená atmosférou, ktorú sa Saténovým rukám v spolupráci s Borisom Ondreičkom podarilo vytvoriť. Ihneď sa mi v hlave začali vynárať obrázky nekonečných ciest z filmov a fotografií Wima Wendersa. V podobnom duchu som sa rozhodla natočiť aj klip," prezradila režisérka médiám a na opustenej poľnej ceste pri Pustých Úľanoch natočila „meditatívnu road movie“, ktorá je tak pôsobivá, že divák už po prvej minúte pozerania dostáva šoférsky mikrospánok.

Je to o duši?

O texte piesne médiá píšu: „Na plný plyn je výnimočným textárskym počinom Borisa Ondreičku a hovorí o pomyselnom rozhovore s partnerkou o láske, tele a jednoduchosti.“ Pri pozornom a niekoľkonásobnom vypočutí piesne Na plný plyn s tým môžeme súhlasiť, s výhradou, že ide o rozhovor s partnerkou na tému duša, vzduch a celkovo plynné skupenstvo ako také. Napríklad len slovo duša je v pesničke použité v týchto tvaroch: dušovať sa, duše, priedušne, duševné, duchovné, duchaplne, duchaprítomne, oduševnene, zdúchnuť, o dušu, veľkodušne, dúškom, v zádušnom, dúšenia, duchom a dušička.

Vyhrá Ondreička kresťanské hitparády?

Aj napriek preduchovnelému obsahu pieseň nezadržateľne smeruje na vrchol hitparád! Znamená to, že Slovákom a Slovenkám duchovno v piesňach neprekáža, ba práve naopak, radi si pri ňom spoločne zatancujú? Ujme sa táto pieseň aj v hitparádach kresťanských rádií? O dianí okolo piesne Na plný plyn obľúbeného básnika a kurátora Borisa Ondreičku, ako aj celého albumu tanečnej skupiny Saténové ruky LOM vás budeme aj naďalej informovať!

Tu je text piesne, aby ste si ju prípadne mohli aj sami zaspievať:

Na plný plyn

Text: Boris Ondreička Hudba: Saténové ruky

Obaja sme roztekaný
rozpustení na vzduch
odviati vetrom
možno iba vyvetraní
Tak poďme spolu splynúť
alebo len splývať
dušovať sa ako gáfor
že nikdy nezvetráme
 
Na plný plyn 
 
Rozplývajme sa
alebo len rozptýľme
naše duše na dlani
nechajme zdúchnuť
Poďme vyplynúť
či iba priedušne plynúť
pod nadýchanou duchnou
v plynulom dusne rána
 
Na plný plyn
 
Velebiť duševné bohatstvá
spovedať duchovné dedičstvá
duchaplne sa nadychovať
a vyhodiť sa do povetria
Levitovať v ovzduší
jedno telo, jedna duša
duchaprítomne sa nenaparovať
odfukovať nafúkanosti
 
Na plný plyn
 
Zostať len vetriaci
plachtiť v atmosfére
tušiť sa oduševnene
dychtivo o dušu
Nemusíme sa dýchavične páriť
iba povznášajúco vyparovať
veľkodušne sa vypustiť
vyprchať jedným dúškom
 
Na plný plyn
 
A na konci so zatajeným dychom
v zádušnom šume éteru
budeme vzdychať nové vlny vánku
bublín, peny a špongie
Nedusiť naše funiace psyché
len lepiť dúšenia pneumy
duchom prítomní si vyfúkneme
 
Na plný plyn
 
Dušička nekašli
dušička moja malá, vykašli sa na to
nadýchni
vydýchni
oddýchni si z plných pľúc
 

Pieseň na plný plyn si môžete pozrieť a vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.