Kniha

Kopcsay sa priznáva! Autor väčšinou nevie, čo napísal!

Keď sa raz ráno Márius Kopcsay zobudil z nepokojných snov, zistil, že o ňom vyšla literárna monografia. Volá sa Proti wetrysku a napísala ju vysoko kvalifikovaná literárna vedkyňa Tamara Janecová. Nuž, to bolo teda príjemné zobudenie!

Nestáva sa každý deň, aby o žijúcom spisovateľovi vyšla monografia. Naposledy sa to prihodilo poetke Eve Luka, o ktorej napísala monografiu literárna vedkyňa Eva Urbanová (Medzi snom a fikciou. Poetická tvorba Evy Luky, FACE, 2022). Aj obľúbený básnik Ivan Štrpka sa dožil monografie z pera Veroniky Rácovej (Na pomedzí škrupiny. O poézii Ivana Štrpku, Ars Poetica, 2017). Nuž a to je snáď aj všetko. Monografie sa s istotou dočkajú len mŕtvi autori. O žijúcom autorovi sa píše ťažko, pretože jeho dielo ešte nie je uzavreté a okrem toho, čo ak sa mu nebude páčiť, čo sa o sebe či svojom úchvatnom diele dočíta v monografii? Čo ak sa bude chodiť kamsi sťažovať či vykrikovať nadávky pod okná Ústavu slovenskej literatúry SAV?

Prečo práve on?

Márius Kopcsay, ktorý na dôchodok či starobu ani len nepomyslí a jeho dielo rozhodne nie je uzavreté, sa však monografie dočkal. Určite sa mnohí pýtajú, prečo práve on. Veď hrdinovia jeho próz sú bezútešní stratenci a úbožiaci s menami ako Trtko, Bojko, Rozsypal či Váhal. A potom ten jeho humor! Človek jeho knihy číta a smeje sa, ani nevie prečo! A okrem toho, ani jedna jeho kniha nie je optimistická, čitateľ má chuť ísť sa hneď po dočítaní kamsi obesiť. Zrejme táto kombinácia spôsobila, že Tamara Janecová si vybrala Kopcsayovu tvorbu a neprekážalo jej, že autor ešte žije a dýcha.

Čítanie pre mládež

Janecová svoju knihu zamerala najmä na mládež a literárna veda v jej podaní pôsobí svižne a čítavo. Jej štýlu porozumejú aj maturanti či maturantky, vďaka čomu sa ich opäť plno prihlási na štúdium slovenskej literatúry na FF UK. Obľúbená literárna vedkyňa, o ktorej sme písali aj my, rozdelila svoj text do troch kapitol, ktoré nazvala Čítanie priestoru, Skúsenosť tela a Lektúra mysle. K nim pridala aj rozhovor s autorom, ktorý jej porozprával plno zaujímavých príhod z písania svojich kníh. Prílohou knihy je zbierka literárnovedných výrokov rôznych kritikov, kalendárium pestrého života Máriusa Kopcsaya a napokon aj množstvo fotografií obľúbeného prozaika.

Obálka a ilustrácie

Monografia vyšla v Literárnom informačnom centre (LIC) a je pokračovaním edície Hľadanie súčasnosti, v ktorej pred pár rokmi vyšla monografia Petra Darovca On, Pišťanek. Proti wetrysku na ňu nadväzuje nielen štýlom, ale aj obálkou a ilustráciami. Obálka má opäť dve verzie: na titulnej strane je autor v mladosti, na zadnej je autor v súčasnosti, pričom polovica kníh má obrázky prehodené. Ilustrácie vytvorila Ivana Šáteková, dizajn knihy Pavol Meluš. 

Autor ďakuje!

Na svojej facebookovej stránke šťastný prozaik poďakoval autorke: "Milá Tamara, veľmi pekne Vám ďakujem za záujem a aj za kvalitné spracovanie. Kedysi ma na literárnom krúžku, na ktorý som chvíľu chodil - bolo to veľmi zábavné - učili, že autor väčšinou nevie, čo napísal. V mojom prípade to platí dvojnásobne. A tak sa to - bez akéhokoľvek ironizovania a spochybňovania - rád dozviem." K názvu knihy autor napísal: "A ešte na záver - pomyslel som si, že názov knihy je ideálny pre internetové vyhľadávanie. Zadal som do googlu Proti wetrysku a vyhodilo mi to reklamu na lieky proti plynnatosti a nadúvaniu."

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.