Udalosť

Pred smrťou sa Horváthove postavy nedočkajú rozhrešenia!

Gajaroch, malebnej obci ležiacej na brehu Moravy na Záhorí, žije spisovateľ Karol D. Horváth. Tento rok oslávil okrúhle životné výročie a zároveň sa dočkal dvoch obrovských úspechov: vyšli mu zobrané spisy a zároveň Slovenský rozhlas pripravil premiéru jeho dramatizácie románu Ľva Nikolajeviča Tolstého Vojna a mier!

Takéto niečo tu ešte nebolo! Hovoria všetci, čo počuli ukážky z dramatizácie monštruózneho štvorzväzkového románu Vojna a mier, ktorá rok a pol vznikala v Slovenskom rozhlase. Jej premiéra sa odohrá v pondelok 27. decembra 2021 a poslucháči budú mať príležitosť žasnúť nad moderným zvukovým dizajnom, neprekonateľnou hudbou, hereckými výkonmi a najmä dramatizáciou, ktorú bravúrne zvládol Karol D. Horváth.

Produktívny dramatizátor

Fanúšikovia tohto tajuplného autora môžu mať pocit, že jeho tvorba sa definitívne uzavrela v roku 2007 a vo svojich obľúbených Gajaroch sa venuje len mačkám a záhrade. Netreba však zabúdať, že Karol D. Horváth je produktívny aj ako autor televíznych seriálov a divadelných či rozhlasových dramatizácií, čo sú výstupy, ktoré unikajú pozornosti literárnych publicistov a nedá sa nimi chváliť ako knihami či sochami. Keď v Slovenskom rozhlase hľadali skúseného dramatika, ktorý by Vojnu a mier previedol do zvukovej podoby, voľba padla práve na Karola D. Horvátha.

Pomáhal mu excel

Pre literátov a literátky, ktorí by sa v budúcnosti chceli pustiť do niečoho podobného, tu mám niekoľko postrehov od samotného Karola D. Horvátha. Vyslovil ich v rozhlasovom rozhovore na otázku, ako sa mu na Vojne a mieri pracovalo: „Táto dramatizácia ma doslova zodrala, minimálne o dvadsať centimetrov. Treba si uvedomiť, že je to jedno z najpodstatnejších diel svetovej prozaickej tvorby, sú to štyri zväzky, ktoré majú spolu vyše 1600 strán, vystupuje tu okolo 250 postáv. Aby som sa v tom vôbec dokázal orientovať, musel som si zostaviť excelovskú tabuľku, kde som mal všetky mená, vzájomné vzťahy postáv a stranu, na ktorej sa to v románe nachádza.“

Vsuvky pre poslucháčov

V čom je Horváthova dramatizácia odlišná? „Pozrel som si všetky filmové adaptácie, väčšina šla po príbehovej línii. Ja som však presvedčený, že to, čo robí Tolstého veľkým autorom je, že nám podáva veľmi inteligentný obraz celej jednej epochy, celej spoločnosti, ktorú vníma a interpretuje. Mojim vkladom sú isté vsuvky, ktoré poslucháčovi pomáhajú v orientácii pri počúvaní. Pomohlo mi najmä to, že som pôvodne dejepisár, tento postup sa dosť používa v súčasných filmoch, čiže uvedieme kde sa to deje, aké je historické pozadie a podobne. Napriek tomu, že ide o starý román, je to spracované veľmi moderne.“ 

Čo hovorí anotácia

Rozhlasová anotácia k dramatizácii vyzdvihuje podobný moment: „Oproti kánonickým filmovým a televíznym spracovaniam či divadelnej dramatizácii Erwina Piscatora, opakovane uvádzanej aj na Slovensku, akcentuje dramatizácia Karola Horvátha z rozsiahleho materiálu groteskné motívy. Tolstoj vo svojom románe okrem iného reflektuje spôsob, akým sa v európskej kultúre píšu dejiny vojen a iných zlomových historických udalostí. Jeho „kronika“ nesleduje iba dianie na bojiskách a v salónoch vtedajšej ruskej spoločnosti, ale nahliada i do textov, ktoré o tomto období vznikli a originálne ich komentuje.“ O náročnosti práce na prvom rozhlasovom spracovaní Vojny a mieru hovorí aj to, že na ňom pracovali dvaja režiséri: Marek Kundlák a Adam Hanuljak.

Súborné dielo

Karol D. Horváth má však aj ďalší dôvod na radosť: vydavateľ Koloman Kertész Bagala mu vydal súborné dielo, obsahujúce všetky hrôzostrašné, upírske, morbídne, ale predovšetkým nesmierne zábavné a vtipné poviedky, ktoré vyšli v troch útlych knižkách v rokoch 2005 až 2006. Kniha 33 x Karol D. Horváth určite potešila nielen autora, ale aj všetkých obyvateľov obce Gajary. Veď v doslove knihy sa píše: „Pred smrťou sa Horváthove postavy nedočkajú rozhrešenia, nezískajú nové praktické či mystické poznanie, po smrti ich nečaká nový život v nebi ani pekle. Nerodia sa v novej podobe a nežijú večne. Jediná pravda, ktorú pred čitateľmi autor odhaľuje, je, že na smrť sa nedá pripraviť. Možno preto nepociťujú strach, len sa udivene prizerajú, čakajú, ako to skončí.“ Nuž, aj vďaka tomuto môžu všetci Gajarčania spokojne spávať, pretože vedia, že Karol D. Horváth myslí i na otázky života a smrti a oni sa tým nemusia trápiť.

O tom, ako vznikalo rozhlasové veľdielo Vojna a mier si môžete vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.