Rozhovor

O čom hovoril spisovateľ po tridsiatich rokoch odmlčania sa?

Prečo sa úspešný a obľúbený spisovateľ nečakane odmlčí? Prečo zo dňa na deň zavesí svoje spisovateľské remeslo na klinec? Prečo sa mocný a zdravý muž pred päťdesiatkou prestane pasovať so slovami a vetami a vráti sa k profesii, ktorú kedysi opustil? Literárny vedec Vladimír Barborík úspešne vyriešil záhadu odmlčaného spisovateľa Ivana Habaja!

Vladimír Barborík počas svojej kariéry literárneho historika a kritika už veľakrát dokázal, že keď sa zahryzne do problému, výsledkom je úspešná monografia. Prelomom bol Pavel Hrúz, spisovateľ, ktorého komunistická totalita odsúdila k nedobrovoľnému mlčaniu, nasledovali Gejza Vámoš, Vladimír Petrík či Vincent Šikula. Teraz, popri vyčerpávajúcej práci na kolosálnom projekte „Geopoetika“ Bratislavy: reprezentácie mesta v slovenskej literatúre po roku 1918, si odskočil na juh Slovenska, aby odhalil záhadu, ktorá už dlho trápila celý Ústav slovenskej literatúry SAV.

Čosi o spisovateľovi

Ivan Habaj (1943) vstúpil do literatúry v roku 1972 skromnou knihou Dolniaci. Téme južného Slovenska, kde vyrástol i dospel, zostal verný aj v ďalších dielach a vrcholom sa stala trilógia Kolonisti (1980, 1982, 1986), v ktorej „jedinečným spôsobom zobrazil minulosť i súčasnosť slovenského juhu.“ Poslednou knihou bola zbierka poviedok Zo života outsiderov (1991). Po nej sa spisovateľ odmlčal a jeho stopy sa navždy stratili v žírnych kukuričných a pšeničných lánoch Žitného ostrova.

Náročná príprava

Je pochopiteľné, že odhalenie záhady odmlčaného spisovateľa si vyžadovalo rozsiahlu a náročnú prípravu. Vladimír Barborík si musel opäť dôkladne prečítať všetky knihy Ivana Habaja, prelistovať staré literárne časopisy a noviny a oboznámiť sa s pohnutou históriou Žitného ostrova. Musel si premyslieť všetky otázky, ktoré chcel odmlčanému spisovateľovi položiť. Ľahko sa mohlo stať, že jediná nesprávna otázka zmarí celú snahu a spisovateľ o svojom odmlčaní sa neprehovorí ani slovo!

Rozhovor

Vyčerpávajúca príprava sa napokon vyplatila a prvá veta, ktorú tridsať rokov odmlčaný spisovateľ prevravel, prvá odpoveď na prvú otázku, ktorú mu literárny vedec položil, bola: „Áno, kniha vyšla po dlhom čase.“ Ľady sa prelomili a tajomstvo Ivana Habaja bolo konečne odhalené! Spisovateľ sa postupne rozhovoril a odpovedal na štrnásť otázok. Odhalil nielen príčinu svojho záhadného odmlčania sa, ale aj kus svojej minulosti, mladosť i literárne začiatky, pomery na Zväze spisovateľov počas normalizácie a najmä komplikované vzťahy medzi Slovákmi a Maďarmi na juhu Slovenska.

Nadšenie v Ústave

Keď Vladimír Barborík priniesol prepísaný rozhovor do Ústavu slovenskej literatúry SAV, vyvolal medzi kolegami a kolegyňami búrku nadšenia a otázok. Rukopis mu trhali z rúk a nedočkavo čítali odpovede. Podaktorým musel prehrať záznam z diktafónu, pretože neverili, že tridsať rokov odmlčaný spisovateľ ešte dokázal súvislo hovoriť. A iní sa pýtali: "Ako vyzerá? Je strohý, prísny, či láskavý s hrejivým svetielkom v očiach?" A ešte sa pýtali: "Bude písať? Obohatí nejakým novým textom našu slovenskú literatúru?"

Odpoveď na túto otázku aj celý rozhovor Vladimíra Barboríka so spisovateľom Ivanom Habajom si môžete prečítať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.