Udalosť

Jedného uráža Marianna Ďurianová, iný chce kvôli Slovensku spáchať samovraždu!

Celý rok sme starostlivo sledovali všetky sociálne siete, chodili na literárne besedy, počúvali podcasty, čítali najnovšie blogy a periodiká, aby sme vám na konci roka mohli priniesť sumár najpamätihodnejších výrokov, ktoré v roku 2022 povedali či napísali slovenskí spisovatelia a spisovateľky. Aby sme nikoho neuprednostnili ani neukrátili, výroky zverejňujeme v chronologickom poradí.

Záujmové skupiny, neorganizované v žiadnych stavovských združeniach a reprezentujúce iba vlastné súkromné záujmy a postoje, sa dlhodobo a úspešne snažia eliminovať stavovské spisovateľské združenia v rozhodovacích procesoch a komisiách FPU.“

Štefan Cifra, básnik, tajomník SSS a šéfredaktor Literárneho týždenníka  in: Literárny týždenník 1-2/2022, január 2022. Citovali sme i v našom článku: Aká je pravda o dotačnom fašizme, ktorý likviduje názorovú pluralitu?

 

Dôvody, ktoré takzvaná odborná komisia uviedla, sú účelovo zavádzajúce a svedčia o dezorientovanosti jej členov v danej problematike, rovnako aj o dlhodobej obsahovej neznalosti časopisu Dotyky.“

Reakcia Borisa Brendzu, básnika, predsedu SSS a šéfredaktora časopisu Dotyky, na neposkytnutie finančnej dotácie časopisu Dotyky Fondom na podporu umenia. In: Denník Pravda, 13. 1. 2022

 

V hovne žijeme a hovnem sme se uhovnili!“

Veronika Šikulová, prozaička a autorka novej detskej knihy Zelená pošta. In: Osobný profil na Facebooku, 25. 2. 2022

 

Fico, Kotleba, Uhrik, Mazurek, Danko, Blaha do basy.“

Milo Janáč, publicista a spisovateľ. In: Osobný profil na Facebooku, 27. 2. 2022

 

Už tri týždne som nenapísal ani pol hovna.“

Juraj Červenák, obľúbený fantasy spisovateľ a autor knižnej novinky Zakliaty kláštor. In: Fanúšikovská stránka na Facebooku, 11. 3. 2022

 

Tak, bohužiaľ. Dôležité je, že si to kúpili.“

Reakcia Ivany Dobrakovovej, prekladateľky a autorky knihy Pod slnkom Turína nominovanej do desiatky Anasoft litera 2022, na niektoré nespokojné ohlasy jej čitateľov. Tu si môžete pozrieť celý jej rozhovor s Dadom Nagyom na festivale Litera fest, 20. 6. 2022.

 

„Kniha alebo literárny časopis ako artefakt nie je len prostriedok – je naším predĺženým ‚orgánom zmyslu‘.“

Stanislava Repar, šéfredaktorka literárneho časopisu Fraktál a poetka sa vyjadruje k printovým médiám. (Blog na portáli Pravda.sk, 20. 7. 2022). Citovali sme i v tomto našom komentári.

 

Bolo by na mieste nejaký čas ignorovať ruskú literatúru, ale vzdať sa jej by bolo smutné.“

Barbora Hrínová, prozaička a víťazka ceny Anasoft litera 2021. Podcast Knižnej revue, 22. 7. 2022, ktorý si môžete vypočuť TU.

 

Zadal som do googlu Proti wetrysku a vyhodilo mi to reklamu na lieky proti plynnatosti a nadúvaniu.“

Márius Kopcsay, prozaik, o jeho novej monografii Proti wetrysku, ktorú napísala Tamara Janecová. In: Osobný profil na Facebooku, 26. 7. 2022. O tom, ako sa z M. Kopcsaya stal klasik, sme písali TU.

 

Tento štát je ako človek, ktorý vyskočil z okna na tridsiatom poschodí. Práve letí okolo štvrtého, a stále je mu fajn, vietor mu vzrušujúco hvízda v ušiach, nič ho nebolí.“

Arpád Soltész, politický komentátor a autor knihy Zlodej. In: Osobný profil na Facebooku, 24. 8. 2022

 

Bratislava by mohla byť mestom, kde sa pri Dunaji píšu knihy.“

Jana Beňová, poetka, prozaička a autorka poviedkovej knihy Vandala vo svojom blogu, v ktorom navrhuje prebudovať vodnú vežu pri Divadle Aréna na ubytovňu pre spisovateľov. (Blog Na Denníku N, 6. 9. 2022)

 

Celá táto kniha, u mňa dosť výnimočne, smeruje aj k nejakej pointe.“

Balla o svojej novej knihe Medzi ruinami. (Propagačné video súťaže Anasoft litera, 7. 9. 2022)

 

Kvality je dostatok, ale ani sivého priemeru nie je málo.“

Alexander Balogh, publicista a autor novinky Môj český snár, hodnotí súčasný stav literárnych periodík vychádzajúcich na Slovensku (Medzi knihami, 20. 9. 2022)

 

„Toto je fakt na samovrazdu toto Slovensko…“

Agda Bavi Pain, spisovateľ, publicista a dramatik (Osobný profil na Facebooku, 18. 10. 2022)

 

„Dezorientovaný človek môže nájsť zmysel života aj v pohŕdaní menšinami.“

Marek Vadas, prozaik a autor knihy Šesť cudzincov nominovanej do finálovej päťky Anasoft litera 2022 (Blog Na Denníku N, 27. 10. 2022)

 

Jednou z úloh literatúry je predvádzať predmetný svet s odstupom a aj pri vypätých situáciách z takého pohľadu, ktorý balansuje medzi vzrušením, pokojom a zaujatím.“

Stanislav Rakús, prozaik, literárny vedec, autor knihy Ľútostivosť a víťaz ceny Anasoft litera 2022. (Rozhovor v Denníku N, 2. 11. 2022)

 

Takmer vždy, keď pozerám na RTVS Góly-body-sekundy, cítim sa ponížený a urazený, lebo niekto v televízii si o mne myslí, že ak mám rád šport, potom sa určite chcem pozerať na Mariannu Ďurianovú nastajlovanú ako ruskú luxusnú prostitútku.“

Pavel Sibyla, riaditeľ Literárneho informačného centra a autor knihy Na prelome apríla a mája (Fanúšikovská stránka na Facebooku, 4. 11. 2022)

 

Je to závislosť, je to chorobná vášeň, proste všetko z kategórie patológie.“

Odpoveď Petra Uličného, publicistu, textára a autora knižnej zbierky textov 100x Peter Uličný, na otázku, ako by charakterizoval svoj vzťah ku knihám (Podcast Knižná revue, 11. 11. 2022)

 

Ja to tu moc neviem s tymto instagramom, ale som zistila, ze som hesteg #ivanagibova a ma to dost dojima.“

Prvý príspevok prozaičky Ivany Gibovej na sociálnej sieti Instagram (Osobný profil na Instagrame, 21. 11. 2022)

 

Aj vy keď dôjdete do kníhkupectva, tak vám treba srať?“

Dorota Nvotová, hudobníčka a autorka cestopisnej série kníh Fulmaya (Festival Autoriáda, 29. 11. 2022)

 

"Výstavnou skriňou slovenskej kultúry sa tak stali fotografie pamiatok, o ktoré sme sa sami nedokázali postarať a zachraňujú ich granty z ďalekého severu."

Monika Kompaníková, spisovateľka, autorka detskej knihy preloženej do nórčiny, píše o štátnej prezentácii slovenskej kultúry v Nórsku. (Blog na Denníku N, 1. 12. 2022)

 

Náš človek: zapísal sa do DEJÍN iba kopou zloDEJÍN.“

Tomáš Janovic, spisovateľ, básnik a aforista (Fanúšikovská stránka na Instagrame, 13. 12. 2022)

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.