Kniha

Chýbala mu publikácia o slovenskej maľbe, preto ju zostavil a vydal!

V zahraničí je takých kníh mnoho, na Slovensku však chýbala. Galerista a spisovateľ Pavol Weiss sa preto rozhodol –  po vzore titulov zahraničných vydavateľstiev –  vydať knihu, ktorá bude prierezom súčasnej (slovenskej) maľby. Výsledkom je 312 stranová publikácia s 280 dielami od 42 umelkýň a umelcov. Zároveň však obsahuje aj hodnotenia a kritiky od 15 historikov a teoretikov umenia. Váži vyše dvoch kíl.

Meno Pavol Weiss asi nikomu netreba predstavovať, no i tak pripomeňme, že je autorom kníh (Traja priatelia, séria Tajomný mlyn v Karpatoch s Danglárovými ilustráciami a iné), dramatikom a v súčasnosti sa venuje najmä výtvarnému umeniu: spolu s manželkou vedú galériu súčasného umenia White & Weiss contemporary art gallery, je členom Správnej rady VŠVU a vedie tiež Asociáciu súkromných galérií Slovenska. Toľko na úvod, aby sme mali prehľad o tom, v koho hlave sa zrodila myšlienka zostaviť a vydať publikáciu o súčasnej slovenskej maľbe, ktorá na Slovensku už dlho chýbala.

Nejde o prezentáciu súkromnej zbierky

Pri publikáciách ako táto, najmä ak je jej zostavovateľom galerista, to prirodzene zvádza k domnienke, že bude iba jeho vlastným výberom, prezentáciou zozbieraných diel, prípadne diel umelcov z jeho najbližšieho okolia. V rozhovore pre Rádio Devín to však Pavol Weiss rázne poprel a dodal, že takémuto subjektivizmu sa chcel vyvarovať práve spoluprácou s editorkou knihy a teoretičkou umenia Zorou Rusinovou a ďalšími teoretikmi, ktorí zostavovali výber. Vybrali konkrétne 42 umelkýň a umelcov, na ktorých tvorbu písali tiež posudky.

Kto je v knihe?

„Sú mená, na ktorých sa zhodnú všetci teoretici,“ vysvetlil Weiss v rozhovore, pričom dodal, že niektorí z oslovených autorov v knihe byť vyslovene nechceli alebo im prekážal kontext, v akom by sa mohli ocitnúť (napríklad vedľa svojich „kolegov“, ktorých nemali v láske). Výtvarníci totiž nijako nemohli zasahovať do obsahu knihy ani do toho, ako sa pripravovala. Každopádne tí, čo sa do knihy nakoniec dostali, museli podľa Rusinovej spĺňať tieto podmienky: sú to dostatočne známi autori s primeraným korpusom umeleckých diel, aktívni za posledných 20 rokov a s publikovanými dielami v zbierkach doma aj v zahraničí. Keď ste takých autorov napočítali viac (nielen 42), máte pravdu, no podľa tvorcov knihy by sa ďalšie mená mohli potenciálne objaviť v pokračovaní knihy.

Ďalšie plány s knihou sú veľké

Ako naznačil v rozhovore Pavol Weiss, pri príležitosti vydania knihy plánuje aj veľkolepú a megalomanskú výstavu, kde vystaví všetkých 42 autorov z publikácie. Konať by sa mala budúci rok, v priestoroch neďaleko Bratislavy. Okrem toho by sa kniha mala dočkať aj anglického prekladu, prípadne aj ďalších jazykových mutácií.

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.