Recenzia

Metalisti vraj lepšie zvládajú pandémie!

Rudi Rus je moderátorom obľúbenej metalovej relácie Headbanger_FM, Pišta Vandal je gitaristom a spevákom populárnej metalovej kapely Čad. Keďže ten druhý je zároveň aj publicistom a vydavateľom, spoločný záujem ich priviedol k nápadu vydať spoločnú knihu.

Obľúbený moderátor Rudi Rus vybudoval z relácie, hrajúcej opovrhovaný menšinový žáner, rešpektovaný program, ktorý dokonca počúvajú aj nefanúšikovia heavy metalu. Pred pätnástimi rokmi mu v Rádio_FM pridelili frekvenciu až po polnoci. Zrejme preto, aby neutrpel hudobný vkus poslucháčov tzv. nezávislej a indie hudby, ktorí o takomto čase už boli v posteliach a pekne spali. Dnes patrí Headbanger_FM k tomu najlepšiemu, čo sa dá na Rádio_FM počúvať. Hoci niekedy so zaťatými zubami, pretože metal je metal a v ňom sa kompromisy nerobia.

Globálny metal

Moderátor Rudi Rus to dosiahol nápaditou dramaturgiou, skvelými hosťami, ktorých si pozýval do svojej relácie, výborne vedenými rozhovormi, živými koncertami a najmä dokonalým prehľadom a orientáciou v žánri, ktorý vysiela. Stal sa z neho takpovediac vierozvestca heavy metalu, žánru, ktorý je globálny a stále živý. Táto hudba, o ktorej sa tvrdilo, že je primitívna a kazí mládež a brojili proti nej komunisti aj farári, úspešne prežila všetky útoky a dnes ju rešpektujú aj hudobní puristi. Dá sa povedať, že aj vďaka popularizátorom, medzi ktorých patrí aj Rudi Rus.

Thrashmetalový líder

Pišta Vandal je pseudonym známeho publicistu Štefana Chrappu. Áno, toho, čo spolumoderuje katolícku televíznu diskusnú reláciu Do kríža či kedysi populárny seriál Najväčší Slovák. Pišta Vandal je jeho alter ego, rád používa vulgarizmy a ako líder thrashmetalovej kapely Čad produkuje hudbu, ktorú kedysi konzervatívci označovali ako satanistickú. 

333!

Takže títo dvaja, Rus a Vandal, si spolu sadli a keďže sú priatelia, dali dokopy sériu pätnástich rozhovorov o metale, ako o „vakcíne proti temnote sveta okolo nás“, ale aj o koncertoch, stretnutiach s hudobníkmi i spisovateľmi, či budúcnosti žánru. Bonusom knihy sú rebríčky najlepších metalových albumov od roku 2005. Kniha vyšla v náklade 333 kusov, čo je určite symbolické číslo, ktoré sa dá interpretovať rôznymi spôsobmi.

Recenzie na skvelú knihu Metalosaurus si môžete prečítať tu:

 

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.