Kniha

Krutá Marta sa dočká odplaty!

Po sérii kníh inšpirovaných pobytmi v Afrike sa Marek Vadas porozhliadol po svojej domovine a zameral sa na deti. S manželkou Danielou Olejníkovou vytvorili nádhernú knihu pre začínajúcich čitateľov a nazvali ju Krutá Marta!

Kniha Mareka Vadasa Zlá štvrť (KK Bagala, 2018) vyšla v roku 2018 a umiestnila sa v prvej desiatke Anasoft litera 2019. Pred ňou, v roku 2016, mu vyšla detská kniha Útek (OZ Brak), na ktorej ako výtvarníčka pracovala Daniela Olejníková a dočkala sa šiestich vydaní vo významných jazykoch ako angličtina, taliančina, španielčina a dokonca aj kórejčina. Krutá Marta (OZ Brak, 2020) je tiež určená pre deti, má len štyridsať strán a mali by ju zvládnuť aj prváci. Marek Vadas neopustil svoje angažované písanie a tentoraz sa postavil na stranu domácich zvieratiek, vystavených stresujúcemu detskému násiliu.

Čo je to utrpenie?

Kniha je impozantná nielen úchvatným výtvarným spracovaním Daniely Olejníkovej, vychytenej grafickej dizajnérky a ilustrátorky, ale aj samotným nápadom: priblížiť deťom, čo je to utrpenie. Že aj to, čo môže vyzerať ako hra, môže niekomu priniesť bolesť. Na túto tému sa 14. 5. 2021 v Rannom ladení Rádia DEVÍN s oboma autormi porozprávala moderátorka Andrea Makýšová Volárová. 

Vadas vysvetľuje

Marek Vadas v rozhovore priblížil, o čom kniha vlastne je: „O dievčatku, ktoré je veľmi poslušné, má veľa kamarátov, vychádza dobre aj s rodičmi, ale keď príde k starej mame, hrá sa so zvieratkami spôsobom, že im to nie je príjemné, nevie sa vcítiť do ich kože a rôznym spôsobom ich trápi. Zvieraká nevedia čo s tým, nevedia jej vysvetliť, že to nie je hra, ale skôr utrpenie. Dohodnú sa na tajnej nočnej porade, že jej to vysvetlia a potrestajú ju za to. Napokon to skončí veľmi šťastne.“ 

Problém s názvom

Obaja autori v rozhovore vysvetľujú, že chceli urobiť veselú knihu, ktorá bude hovoriť o vážnej téme. Aby v nej boli zvieratká a aby nebola príliš mentorská. Nuž, s takto postaveným zadaním to nemali ľahké a napokon, ako prizná Marek Vadas, až po niekoľkých pokusoch im z toho vyšiel veselý detský horor. Otázka je, či názov Krutá Marta dokáže osloviť matky a staré matky, ktoré najčastejšie kupujú knihy pre deti. Keď im názov bude evokovať sadistické dievčisko, vykrúcajúce krky mačkám a kurencom, z predajného aj výchovného úspechu nebude nič. Autori mali podľa mňa radšej zvoliť mäkší variant názvu napr.: „Ako múdre zvieratká vybabrali s neposlušnou Martuškou“, prípadne „O sliepočke, mačičke a neposlušnej Martuške“ či „Na dedinskom dvore veselo a hravo“.

Nepíše pre slzy

Marek Vadas v rozhovore tiež priznal, že už päť rokov pracuje na ďalšej knihe pre dospelých čitateľov. Práca mu viazne, pretože téma „ je tak smutná, že sám pri nej plačem“. Čitatelia sa teda musia obrniť trpezlivosťou a zatiaľ si musia vystačiť s Krutou Martou.

Rozhovor s Marekom Vadasom a Danielou Olejníkovou si môžete vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.