Udalosť

Nie je uradníkom, ale chce riaditeľovať! Ako dlho mu to vydrží?

Takmer desať mesiacov trvalo, kým sa najdôležitejšia organizácia slovenských literátov Literárne informačné centrum (LIC) dočkala nového riaditeľa. Mal by sa ním stať Pavel Sibyla, spisovateľ a manažér, ktorý v tvrdom výberovom konaní vyradil dve dychtivé konkurentky a jedného filozofa!

Keď v novembri 2020 oznámila dlhoročná riaditeľka LIC Miroslava Vallová svoj odchod do dôchodku, na Ministerstve kultúry to možno ani nezaregistrovali. Nerozhýbali sa, ani keď pani Vallová vo februári 2021 svoju riaditeľskú stoličku naozaj opustila a LIC zostalo bez vedenia. Riaditeľovaním poverili ekonomickú riaditeľku LIC Beátu Vlkovú a opäť sa nič nedialo. Po chodbách LIC, sídliaceho na Námestí SNP v Bratislave, sa motali dezorientovaní zamestnanci a pýtali sa: "Čo len s nami bude? Čo bude so slovenskou literatúrou?" Verejnosť, ktorú zaujíma slovenské literárne dianie, to hlboko znepokojilo a v kuloároch kolovali dve teórie: buď na Ministerstve kultúry ani len netušia, čo je to LIC a akú úlohu spĺňa, alebo odchod riaditeľky je pre nich príhodnou zámienkou, ako túto inštitúciu zrušiť.

Kto sa prihlásil?

Našťastie sa nič z toho nepotvrdilo. Na ministerstve jednoducho pracovali tempom, na aké sú už dlhé roky zvyknutí. Prvé výberové konanie vyhlásili až v apríli a dopadlo katastrofálne: prihlásili sa len dvaja záujemcovia, ktorí o poslaní LIC takmer nič nevedeli a ich manažérske skúsenosti boli vpravde miniatúrne. Až druhé výberové konanie bolo úspešné. Prihlásilo sa päť kandidátov: spisovateľka Jana Beňová, filozof a vysokoškolský pedagóg Marek Debnár, učiteľka slovenčiny Lucia Juhászová, spisovateľka a publicistka Zuzana Kepplová a spisovateľ a kultúrny manažér Pavel Sibyla. Po prvom kole vypadla učiteľka slovenčiny Juhászová a konečne sa mohol rozpútať plnohodnotný súboj o pozíciu šéfa inštitúcie, ktorá vydáva dva časopisy, množstvo kníh, podporuje preklady a vydávanie slovenských autorov v zahraničí, spravuje literárnu databázu LINDA, spoluorganizuje niekoľko literárnych súťaží a ďalšími spôsobmi propaguje slovenskú literatúru doma aj v zahraničí.

Kto zvíťazil?

Dve kandidátky a dvaja kandidáti poslali svoje životopisy a prezentácie a napokon aj osobne pred odbornou komisiou aj verejnosťou odprezentovali svoje vízie a zámery s Literárnym informačným centrom. Členovia odbornej komisie v náročnom výberovom konaní pridelili každému kandidátovi body a ich záverečné sčítanie prinieslo tieto výsledky: 1. Pavel Sibyla - 82 bodov, 2. Zuzana Kepplová – 80 bodov, 3. Marek Debnár – 76 bodov, 4. Jana Beňová – 66 bodov. Sibyla zvíťazil len o dva body a pomohlo mu zrejme to, že mal väčšie skúsenosti s riadením ľudí, než jeho najväčšia konkurentka Zuzana Kepplová. 

Čo chce?

Čo môžeme od budúceho riaditeľa čakať? Na čo sa môžu literáti a literátky tešiť? Vo svojom projekte riadenia LIC Pavel Sibyla rozdelil svoje vízie do troch oblastí: dokumentačnej a edičnej, propagačnej, a podpory prekladov. Len v hrubej skratke: budúci riaditeľ chce zlepšiť finančné a organizačné podmienky pri vytváraní databázy LINDA, chce viac komunikovať s univerzitnými pracoviskami, chce upratať komunikáciu a publikovanie LIC na sociálnych sieťach, chce upratať predajňu LIC, aby sa v nej páčilo aj zahraničným návštevníkom, chce viac spolupracovať s RTVS, chce získať do tímu LIC skúseného literárneho agenta/tku, ktorý by predával slovenskú literatúru v zahraničí, chce získať človeka, ktorý by vyhľadával príležitosti na financovanie z fondov a grantov, pripravoval a podával žiadosti a administroval ich v prípade schválenia, atď.

Horúčkovité vízie?

Tieto vízie sú pekné a ak všetko pôjde podľa plánu, za pár rokov bude zo Slovenska literárna veľmoc a našich literátov a literátky budú spoluobčania nosiť na rukách. V skutočnosti to však bude trocha zložitejšie. V priebehu tohto roka odišla z LIC v rámci znižovania nákladov časť prestarnutých zamestnancov. Ich prácu prevzali tí, čo zostali, platovo si však nepolepšili. Len čo nový riaditeľ príde na Ministerstvo kultúry s tým, že potrebuje peniaze pre minimálne troch nových zamestnancov (a na iné aktivity), zabuchnú mu dvere pred nosom a bude to vybavené. Keby mu ich aj dali, predstava, že skúsený literárny agent bude pre LIC naháňať zahraničných vydavateľov s tabuľkovým platom 900 eur mesačne, je naozaj len horúčkovitou víziou.

Nie je úradník!?

Najdôležitejšie však je, že LIC bude mať nového riaditeľa. Je to mladý človek so zmyslom pre nové médiá, spisovateľ, ktorý vie, akú pozíciu majú autori a autorky na Slovensku. Celý svoj projekt zhrnul v troch heslách: „1. Slovenskej literatúre sa bude viac dariť v zahraničí, keď sa jej bude viac dariť doma. 2. Menej (aktivít) je viac, ak sa robia lepšie, cielene a na základe poznania a merania dát. 2. Radšej spolupracovať, ako konkurovať.“ Lenže v roku 2015 pre Denník N na otázku, prečo odišiel od prezidenta, povedal: "Prišiel som na to, že nie som povahou úradník. Robil som málo kreatívnej a analytickej práce na to, aby som mal pocit naplnenia a užitočnosti." Dúfajme, že odvtedy sa Pavel Sibyla už zobudil, pretože robiť riaditeľa LIC je predovšetkým úradnícka práca. Nič iné ho tam nečaká, len porady, vypĺňanie tabuliek, písanie správ a opäť porady, kňučanie zamestnancov a popri tom ťahanie sa za prsty s Ministerstvom kultúry. 

Ako dlho vydrží?

Držme mu palce, že vo svojej funkcii vydrží dosť dlho, aby sa mu aspoň niečo zo svojich vízií a zámerov podarilo naplniť. Dúfajme, že po roku nezdupká a nezostanú po ňom len zamestnanci, ktorí pri jeho odchode budú otvárať šampanské, sklamaná literárna obec, škodoradostné úškrny ministerských úradníkov a úradníčok a rozbabrané projekty.

Všetky informácie o priebehu výberového konania na riaditeľa LIC si môžete preštudovať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.