Udalosť

Autor a ani tieto miesta už neexistujú!

Celý život prežil v Devínskej Novej Vsi a musel sa pozerať, ako postupne miznú miesta jeho detstva a mladosti!

Spisovateľ Peter Pišťanek by sa 28. apríla dožil 61. rokov. Hoci na svoju mladosť často spomínal vo svojich literárnych aj publicistických textoch, len málokto poznal presné miesta, kde sa všetky tieto udalosti odohrávali, kde stávala v Devínskej Novej Vsi tehelňa a do ktorých krčiem chodil. Milovníkov jeho kníh preto určite poteší, že miestna televízia v Devínskej Novej Vsi opäť zverejnila raritnú, takmer 20  minútovú reportáž, v ktorej sa 42-ročný Peter Pišťanek premenil na kvalifikovaného sprievodcu a chodí po všetkých miestach, ktoré sa vyskytujú v jeho prózach.

Všetko je preč

Je to trocha smutné video. S kedysi prosperujúcej fabriky, ktorá zamestnávala desiatky ľudí, už vtedy stálo len pár budov, v ktorých žili bývalí zamestnanci. Našťastie ešte stál jeho rodný dom, tehelniarska bytovka, v ktorej vyrástol a býval do svojich dvanástich rokov. Dnes už na týchto miestach nenájdete ani stopu po tom, čo tu stálo kedysi, rok po reportáži všetko definitívne zbúrali a postavili tam súčasné montovne pre Volskwagen. Diváci, ktorí by chceli ísť po Pišťankových stopách, však môžu navštíviť aspoň dve krčmy, ktoré doteraz stoja a po lockdowne snáď opäť začnú fungovať: bývalú krčmu Konzum, dnes pohostinstvo U Michala a bývalú krčmu pod stanicou, kedysi nazývanú aj U Džeka, dnes sa volá Good Fellas. 

Raritné video si môžete pozrieť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.