Kniha

Odsúdenci sa vrhli na Pišťankovho Rácza!

Zosnulý spisovateľ Peter Pišťanek by mal určite radosť, keby vedel, že jeho diela pomáhajú v prevýchove odsúdencov!

Ružomberská väznica (Ústav na výkon trestu odňatia slobody Ružomberok) má bohatú históriu. Do užívania sa dostala v roku 1932, ako súčasť justičného komplexu a bola určená pre samoväzbu, časť ciel bola určená aj na spoločný výkon trestu. Väznica plnila svoje poslanie až do roku 1955, kedy ju zrušili. K obnoveniu činnosti prišlo v roku 1972, najprv ako polepšovňa pre mladistvých, potom pre odsúdených zo všetkých nápravných skupín, od roku 2010 je to ústav na výkon trestu odňatia slobody, v ktorom si momentálne odpykáva trest 375 odsúdených mužov.

Dar Oravskej knižnice

Všetci odsúdenci s veľkým nadšením privítali dar Oravskej knižnice, ktorá zo svojich fondov venovala väzenskej knižnici 550 kníh rôznych žánrov. Tie pribudli k doterajším 8900 knihám, ktoré sa v knižnici nachádzali. Spolu sa v knižnici teda nachádza až 9450 kníh! Odsúdený si môže požičať najviac dve knihy, a to na dva týždne. Z toho vyplýva, že ak by si chcel v stanovenom termíne prečítať všetky knihy, potreboval by na to 178 rokov!

Víťazstvo umenia

Zástupca riaditeľa ústavu pre služobné veci Marián Víťaz uviedol, že v  minulom roku si odsúdení najčastejšie požičiavali trilógiu Rivers od Babylon od Petra Pišťanka, román Tovar od Tatiany Melasovej alebo Levronov román V mene republiky. Fakt, že jedno zo špičkových diel slovenskej literatúry sa dočkalo obľuby na mieste, kde by to nikto nečakal, môžeme považovať za veľké víťazstvo umenia! Zároveň je to aj výzva pre spisovateľov a spisovateľky, aby písali tak, že ich diela vysoko ocenia aj odsúdení zo všetkých nápravných skupín vo všetkých slovenských ústavoch na výkon trestu!

Správu o čítanosti Rivers Of Babylon v ÚVTOS Ružomberok si môžete prečítať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.