Udalosť

Neuveríte! Debutantka zo Strečna uhranula literárnu kritiku!

Ešte pred pár rokmi len málokto tušil, že mladučká Dominika Moravčíková zo Strečna skrýva nevšedný spisovateľský talent. Jej razantný nástup na literárnu scénu vyrazil dych aj odborníkom a to, že ju treba rešpektovať dokázala aj svojim debutom nazvaným Deti Hamelnu. Sériu tohoročných úspešných čítačiek a literárnych vystúpení zavŕšila ziskom významného ocenenia, ktorého súčasťou je aj motivačná finančná prémia!

Rok 2019 sa navždy zapíše do literárnej histórie a jedného dňa sa o ňom bude na školách učiť ako o roku Dominiky Moravčíkovej. Dovtedy neznáma účastníčka literárnych súťaží, pôsobiaca dojmom, že námetom jej textov sú básničky o motýľoch a kvietkoch, suverénne vyhrala obe národné súťaže určené mladým autorom: Poviedku aj Básne SK/CZ. Jej víťazná poviedka nazvaná Teplokrvný druh nie je o motýľoch a víťazná poézia, nazvaná Southern border a iné básne, zas nie je o kvietkoch.

Absolútny záber

Rok na to jej vyšiel debut nazvaný Deti Hamelnu (Skalná ruža, 2020) a už čudesná odstrašujúca obálka naznačovala, že pôjde o dielo smrteľne vážne. Autorka to potvrdila aj v jednom z množstva rozhovorov, ktoré odvtedy poskytla: „Niekedy sa bojím, že moja tvorba môže byť nepríťažlivá tým svojím takpovediac absolútnym záberom na život a smrť, na telo a jeho zánik. Myslím si, že vyžadujem relatívne mnoho od média poézie, chcem od nej čosi morálne zásadné alebo prorocké. Vychádza to ale z dispozícií básnikov a poetiek, na ktorých som odchovaná, a ktorí sú podľa mňa niečoho takého schopní.“

Recenzie!

Množstvo recenzií, ktoré o debute vyšlo, je udivujúce, navyše ich napísala literárnokritická elita, ktorá vyrážala nadšené výkriky. Po rozľahlých chodbách Ústavu slovenskej literatúry SAV behali doktorandky i zaslúžilí akademici a navzájom si zbierku mladej poetky trhali z rúk. Prvá recenzia vyšla už v januári 2021 a kritička Eva Urbanová ju nazvala príznačne: A kde je, prosím vás, ten debut? A hneď si aj odpovedala: „Debut Deti Hamelnu je vyspelou poéziou, ktorá sa zaraďuje k jadru súčasnej slovenskej poézie.“ 

Ďalšie recenzie!

V podnikateľskom magazíne Kapitál pridal svoje Viliam Nádaskay, interný doktorand USL SAV a svoju recenziu nazval Nová doba starej poézie. V úvode napísal: „Tvorba Dominiky Moravčíkovej žne pozitívne reakcie. Jej debutová zbierka básní Deti Hamelnu je komplexná, vrstevnatá – možno až príliš.“ Šéfredaktor magazínu Glosolália Derek Rebro napísal recenziu pre kultúrny magazín Vlna. Nazval ju Ten večný strach z iného a má rekordný rozsah 30 000 znakov, čo je ťažko predstaviteľných 16 normostrán hustého textu. Recenzia končí takto: „Napriek (pri debute očakávaným a pri takto veľkom rozsahu vskutku pár) slabším miestam, kniha patrí k tomu myšlienkovo najzaujímavejšiemu a básnicky najpresvedčivejšiemu, čo u nás v ostatných rokoch bolo napísané.“

Pridal sa aj kat

Ďalšie recenzie napísali Gabriela Rakúsová (Romboid 1/2021), Jaroslav Šrank (Rozum 3/2021), Ivana Hostová (Vlna 87/2021), knihu dôkladne rozobrali v Literárnom kvociente LQ #38 kritici Peter Darovec, Eva Urbanová, Veronika Rácová a Radoslav Passia. Na milosť zbierku vzal aj obľúbený kat slovenských debutantov Matúš Mikšík. Rozsiahlu recenziu uverejnil v Glosolálii a na knihu nezabudol ani vo svojom hodnotení debutujúcej poézie za rok 2020 v časopise Knižná revue: „Začnem priamo tým naj-najnádejnejším, tým pozoruhodným. Debut Dominiky Moravčíkovej pritiahol zaslúženú pozornosť tak kritiky, ako aj širšieho okruhu múzických čitateliek a čitateľov.“

Goodreads

Pozoruhodné ohlasy nájdeme aj na Goodreads. 5 recenzií a 25 hodnotení je veľmi slušné číslo a napríklad básnik Michal Tallo tam napísal: „Ja som ju zabudol ohodnotiť? Hriech. Najsilnejší slovenský debut za posledných x rokov. (Bude aj podrobnejšia recenzia, len to ešte stále predýchavam.)“ Poetka Barbara Vojtašáková pridala toto: „Dobrá kniha je vtedy dobrá, keď niekoľko týždňov nechceš na goodreads odkliknúť, že bola prečítaná. Lebo najprv treba vymyslieť pekný popis.“

Zrodila sa hviezda

Pozornosť zbystrili aj média a organizátori literárnych festivalov. Obľúbená poetka poskytla množstvo rozhovorov (Rádio Devín, Pravda, Rozum, Knihy na dosah, Dunszt), stala sa hviezdou festivalu Měsíc autorského čtení 2021 a pred mesiacom aj trnavského festivalu Ypsalon. Už v decembri 2020 zvíťazila v ankete Kniha roka, ktorú organizuje denník Pravda.

Pozoruhodná prémia

Mimoriadne úspešný rok mladej poetky zavŕšilo ocenenie najvyššie, ktoré prišlo 26. novembra 2021: Dominika Moravčíková sa stala laureátkou Ceny Nadácie Tatra Banky za umenie v kategórii mladý tvorca – literatúra. Súčasťou ceny jej aj pozoruhodná finančná prémia, ktorej výška umožní talentovanej autorke v pokoji sa venovať práci na ďalších knihách. Porota Ceny Nadácie TB vo svojom zdôvodení napísala: „Jadrom zbierky je rovnomenný cyklus, ktorý vychádzajúc z legendy o hamelnskom potkaniarovi prechádza do rozvitejšieho rozprávania s množinou lyrických subjektov a naráža na hranice básnickej formy. Deti Hamelnu predstavujú básnické rozprávanie o kolektívnej, až populačnej pominuteľnosti, vykorenení a návrate.“

Nespí na vavrínoch

Talentovaná autorka rozhodne nespí na vavrínoch. Pripravuje debutový román s pracovým názvom Lila a zároveň edituje poviedkovú zbierku s názvom Dom pre jeleňa. V Ústave slovenskej literatúry SAV sa už dnes veľmi zodpovedne pripravujú na chvíľu, keď obe tieto knihy vyjdú! Doktorandi dopĺňajú papier do kopírok a tlačiarní, vznikol poradovník záujemcov o písanie recenzií, kontrolujú sa zásoby kávy a vedenie ústavu pripravilo akčný program, ktorý zabezpečí, aby sa ku každému záujemcovi dostal ešte teplý recenzný výtlačok! O tom, že to bude rovnaká udalosť ako vydanie zbierky Deti Hamelnu nikto nepochybuje!

Tu si môžete prelistovať a prečítať zbierku Dominiky Moravčíkovej Deti Hamelnu: 

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.