Udalosť

Všetko, čo ste nevedeli o Mitanovi od Heviera a Machalu!

Nedajte si ujsť živý online prenos, ktorý sa bude konať pri príležitosti nedožitých 75. narodenín Dušana Mitanu! Pozývajú vás naň spisovateľ Daniel Hevier a český literárny kritik a prekladateľ slovenskej prózy Lubomír Machala.

Už v stredu 15. decembra o 19:00 si budete môcť v premiére pozrieť na youtubovom kanáli LIC_online literárne stretnutie venované pamiatke a nedožitým 75. narodeninám Dušana Mitanu, ktoré by oslávil 9. decembra. Okrem spomienok a diskusie Daniela Heviera, Lubomíra Machalu a moderátora Dada Nagyho bude súčasťou živého prenosu aj videozáznam autorského čítania z Pohody, na ktorej Mitana čítal z knihy Nočné správy svoju poviedku Ihla.

Hevier: Mitana bol vo svojich dielach a dielo bolo v jeho živote

Na koho však budú títo páni spomínať naozaj? Na Mitanu-človeka alebo na Mitanu-autora? Podľa Heviera sa to práve u ľudí ako Dušan Mitana nedá oddeliť: „Bol ten typ autora, ktorý veľmi vehementne vstupoval do svojho diela. Keď som čítal niektoré jeho knihy, tak som tam počul jeho hlas, ako to on rozpráva, aj keď sa vtedy volal Peter Slávik, Ivan Mráz alebo inak. Bol to stále Dušan a fungovalo to aj opačne. Niekedy mi napríklad rozprával príbehy, o ktorých vravel, že sa mu naozaj stali a potom som zistil, že to je z nejakej jeho poviedky a že si to jednoducho vymyslel,“ prezradil nám. „Samozrejme jeho knihy už nemôžem čítať objektívne, čítam ich vždy s tým, že ich napísal môj priateľ.“

Dlží Machala ešte niečo Mitanovým textom?

Čo sa ako prvé vybaví pri mene Dušan Mitana Lubomírovi Machalovi? „Vynikající spisovatel usilující sebe i okolí vyprovokovat k něčemu mimořádnému.“ Vzápätí priznáva, že na Mitanu spomína často a nielen pri oficiálnych podnetoch. „Jednak se vracím k jeho textům, ale také ke svým textům o jeho textech a přemýšlím, jestli Dušanovi a jeho dílu ještě něco nedlužím, jestli bych nemohl nějak nově připomenout jeho jedinečnost, nebo poukázat na něco dosud přehlédnutého či nedoceněného,” doplnil kritik. „Dušan ‚psal‘, I když jenom ‚mluvil‘.“

Organizátori podujatia: Literárne informačné centrum, Slovenský inštitút v Prahe, literarnyklub.sk a KK Bagala – vydavateľstvo pôvodnej tvorby.

Záznam podujatia si môžete pustiť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.