Kniha
Udalosť

Odmietame zaradiť sa medzi lýronoscov, buditeľov rána, pofŕkaných maltou! Hľa hlas národa!

Bratislavský knižný festival (Brak), ktorý sa odohral minulý týždeň v dňoch 25. až 27. júna v Novej Cvernovke, privítal v piatok vzácnych hostí. Príslušníci a priatelia básnickej skupiny Osamelí bežci sa zišli na jednom pódiu, aby uviedli vydanie exkluzívnej publikácie, mapujúcej to najlepšie z tvorby básnikov ŠtrpkaRepkaLaučík!

Začiatky Osamelých bežcov boli ťažké a ich nástup sa odohrával v časoch, keď si ženy neholili podpazušie ani nohy, nikto nepoužíval deodoranty a fajčilo sa aj v nemocniciach. Bolo to pár rokov potom, čo komunisti neochotne priznali, že Stalin bol masový vrah, nebránilo im to však cenzurovať všetko, čo chcel niekto niekde uverejniť. Keď sa v roku 1964 traja mladí básnici pokúsili vystúpiť na stránkach literárneho časopisu Mladá tvorba s manifestom nazvaným Návrat anjelov, komunisti v tom šípili pokus o štátny prevrat a manifest cenzorsky preškrtali. 

Drobné vtáctvo

Druhý pokus o manifest bol úspešnejší. Osamelí bežci mu dali názov Prednosti trojnohých slávikov, čo cenzora zmiatlo, pretože sa nazdával, že ide o návod pre chovateľov drobného spevavého vtáctva a jeho uverejnenie povolil! Traja, v tom čase deväťnásťroční mladíci, v manifeste pourážali koryfejov socialistickej poézie ("Naše prvé opovrhnutie patrí všetkým literátom... Plávkom počnúc nehovoria nič, nemajúc čo povedať zmyslove a intelektuálne úbohí...") a okrem iného žiadali, aby ich vyškrtli zo socialistickej literatúry. Komunistickým koryfejom sa to zapáčilo a vzali ich za slovo. Počkali si, kým skončila Pražská jar (1968) a po nástupe tzv. normalizácie (čo je len iný názov pre opätovnú stalinizáciu), nepustili do distribúcie už vytlačenú Repkovu knihu Vstaň a choď (1970, 1998), Štrpka nemohol publikovať desať rokov (prvá kniha Teraz a iné ostrovy, 1981) a Ivan Laučík skoro dvadsať (Na prahu počuteľnosti, 1988). 

Čítanka - čítačka

Toľko v skratke o histórii Osamelých bežcov. Po vyše 50 rokoch sú už Ivan Štrpka, Peter Repka a Ivan Laučík v pozícii klasikov a každému z nich vyšiel celý rad kníh. Vydavateľ Peter Milčák (Modrý Peter, Levoča) však prišiel s vynikajúcou myšlienkou: vydať spoločný výber z tvorby Osamelých bežcov. Na jeho zostavenie získal človeka, ktorý má k nim generačne aj ľudsky blízko: Jána Štrassera. Ten svoju účasť podmienil tým, že pôjde o subjektívny výber a nie literárnovedný či kritický. V predhovore píše o čítanke ("čítačke", textappeal) ako o žánri, ktorým Osamelí bežci, inšpirovaní beatnikmi "zvírili vody slovenského básnického rybníka". Tristostranová čítanka je zostavená nielen z chronologicky zoradených básní autorov, ale aj z úryvkov ich listov či krátkych textov, doplnených historickými fotografiami a spestrených ilustráciami Jakuba Milčáka.

Odporúčajú chovatelia

To, že básne Osamelých bežcov sú určené nielen na čítanie, ale (možno najviac) na počúvanie, predviedlo podujatie na Braku. Herec Ján Mistrík svojou interpretáciou a najmä nezameniteľným hlasom dal do pohybu nehybné písmenká a verše. Poézia Osamelých bežcov, pri prvom čítaní zdanlivo neprístupná a nezrozumiteľná, odrazu ožila obrazmi a príbehmi a bolo by vhodné, keby vydavateľ ku každej knihe pribalil aj herca Jána Mistríka. Na podujatí Osamelých bežcov zastúpil Ivan Štrpka, podporiť ho prišli bývalý šéfredaktor Mladej tvorby Ján Buzássy a prozaik Dušan Dušek, doplnil ich zostavovateľ antológie Ján Štrasser a vydavateľ Peter Milčák. Kniha Sme (stále) príbuzní na začiatku. Osamelí bežci vo výbere Jána Štrassera je udalosťou letnej literárnej sezóny a jej čítanie vám odporúčajú všetci chovatelia trojnohých slávikov.

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.