Kniha

Pri postave matky ju inšpirovali skrachované herečky!

Pred tromi rokmi nikto v spisovateľskej obci netušil, že existuje nejaká Jana Micenková. Jej debutová kniha Sladký život (Marenčin PT, 2018) však vyvolala poriadny rozruch a vystrelila autorku až do finálnej desiatky Anasoft litera 2019!

Táto slovenská autorka, ktorá by mohla hrať hlavnú postavu v životopisnom filme o americkej speváčke Janis Joplinovej, už dlhé roky žije v Prahe, kde sa venuje písaniu scenárov a divadlu Nekroteatro. Jej debut Sladký život je zbierkou cynicko-smutno-smiešnych poviedok o generácii autorkiných rovesníkov. Povedzme si to priamo: nie je to žiadne pohladenie pre dušu slepačou polievkou. Trendistickí hipsteri a hipsterky túto knihu znechutene zahodia, pretože dávky výsmešného humoru sú v nej obrovské a zmienky o klimatickej kríze či rodovej rovnosti žiadne.

Klára, matka a otec

Tlak čitateľom zrejme stúpne aj pri čítaní najnovšej knihy Jany Micenkovej. Jej prvý román Krv je len voda (Marenčin PT) vyšiel len pred pár dňami, takže o ňom ešte nevieme nič. Ukážka a rozhovor v mesačníku Rozum (č. 1/2021) však signalizujú, že pôjde o silný zážitok. V anotácii na stránke vydavateľstva sa píše: „Klára chce matku. Matka chce slávu. Otec chce, aby všetci boli šťastní... Román je analýzou rozkladu dysfunkčnej rodiny, a zároveň sa snaží vysledovať, z čoho pramenia príčiny násilia. Avšak nie v globálnom merítku, ale na malej vzťahovej ploche jednej rodiny. Pretože korene všetkého zla začínajú v rodinách a vzťahoch medzi ich členmi.“

Herečky

Jana Micenková v rozhovore s Ivanou Gibovou v Rozume naznačila, kto inšpiroval postavu matky: „Matka... sa mi paradoxne písala najlepšie, hoci sa správa väčšinou ako pinda... Pri nej som mala inšpiráciu z rôznych typov skrachovaných herečiek, čo som v divadle stretla. Spočiatku som si vyčítala, že ju fakt vykresľujem veľmi negatívne, takže som sa musela prekonať a nájsť s ňou niektoré spoločné vlastnosti a pocity...“

Toxická feminita

Autorka priznáva, že obrátila klasický vzorec dysfunkčnej rodiny, v ktorom je tyranom muž a žena je trpiteľkou v submisívnej pozícii. V jej románe je tyrankou žena. Jana Micenková: „Mám kamaráta, ktorý skončil v područí despotickej manipulátorky, ktorá ho úplne vycicala... Začala som sa týmto fenoménom zaoberať hlbšie, robila som rozhovory s chlapmi, čo priznali, že žili vo vzťahu so ženou – tyrankou. A so zdesením som zistila, že je ich strašne veľa. Lenže málokto to prizná, lebo „chlapi predsa neplačú a nesťažujú sa“, že? Toxická feminita je rovnako nebezpečná a desivá ako toxická maskulinita.“

Rozhovor Ivany Gibovej s Janou Micenkovou na internete nenájdete, pretože magazín Rozum vychádza len na papieri a o preklápanie na internet vydavateľka nestojí. Ponúkame vám náhradu v podobe podcastu Rádia Devín, z ktorého si môžete vypočuť rozhovor s Janou Micenkovou o knihe Sladký život a ukážku z knihy Krv je len voda, ktorá vyšla v internetovom magazíne Knihy na dosah.

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.