Udalosť

Lepších hercov už dostať nemohol!

Je to zle nakreslené a príbeh je tiež o ničom! Takto ohŕňali nos vydavatelia na Slovensku, keď im Daniel Majling ponúkal svoj komiks Rudo. Áno, mali pravdu, Rudo nie je žiadny superhrdina, pretože má hemoroidy a ani ženu si nevie nájsť. Karta sa však obrátila!

Ruda vydali v Česku a až vtedy Slováci zbystrili pozornosť. Takéhoto autora máme u nás? Pýtali sa mnohí. Potom Daniel Majling napísal a OZ Brak v roku 2017 vydal knihu Ruzká klasika a mladí bratislavskí intelektuáli a intelektuálky okamžite vyskočili do pozoru. Ruky si šli utlieskať, recenzie písali ako diví, pretože konečne dostali intelektuálsky humor!

Literárna hviezda

Z Daniela Majlinga sa tak zo dňa na deň stala literárna hviezda. Komiks Rudo vyšiel v roku 2019 v doplnenom a rozšírenom vydaní aj na Slovensku a pýtali zaň až 29 eur! To si čo o sebe myslia, veď toľko stojí šesť škatuliek marlboriek alebo dve fľaše whisky! Toľko pýtať za zle nakreslené čmáranice o ničom! Takto sa rozčuľovali v barbershopoch počas zastrihovania brád chudobnejší bratislavskí hipsterskí intelektuáli a podaktorí veru aj precedili čosi o nenásytnom kapitalizme a jeho rýchlom konci.

Neúnavný autor

Daniel Majling však neúnavne pracoval na ďalej a v roku 2018 mu vyšiel komiks nazvaný Zóna (OZ Brak). V anotácii o ňom takto skromne napísali: „Ako sme u autora Ruda a Ruzkej klaziky zvyknutí, pátranie po záhadne stratenom priateľovi pôjde ruka v ruke s hľadaním pravdy, zmyslu života a miesta človeka vo vesmíre...“ V roku 2019 Majlingovi vyšiel ďalší komiks, ku ktorému napísal len scenár, kreslil ho Jozef Gľaba, volal sa Unesení (vydavateľstvo E.J.) a odohráva sa v roku 1989.

Astorka

Poďme však od hľadania pravdy vo vesmíre pekne naspäť, tentoraz do bratislavského Divadla Astorka Korzo 90. Tam prišli na to, že z komiksu by sa dala urobiť divadelná inscenácia, na ktorej by sa diváci nasmiali a občas by i podumali o živote. Daniel Majling ponuku prijal a komiks starostlivo prepísal pre troch hercov a jednu herečku. Úloh sa ujala elita tohto divadla a mená Kemka – Jakab – Miezga – Porubjaková zaručujú, že divadlo čoskoro zbúrajú davy nadšených záujemcov o predstavenie.

Ruda zamietli

Nevedno prečo inscenáciu nepomenovali podľa komiksu Rudo, ale zvolili názov Láska. Prsty. Salman Rushdie. Na facebooku divadla napísali o inscenácii toto: „Rudo žije už roky ustáleným spôsobom života – píše knižky, ktoré nikoho nezaujímajú, zožiera sa stavom tohto sveta, hrá sóla na imaginárnej gitare a túto pokojnú idylu narúšajú len nevyžiadané návštevy bývalého spolužiaka Soetkina, ktorého sa Rudo snaží zbaviť rovnako neúspešne ako svojich hemoroidov. Rudov svet sa otrasie v základoch, keď doň vstúpi bývalá spolužiačka Nele. Čo od neho tá prekliata žena po rokoch chce?! Toto a ešte omnoho viac sa dozviete v našej novej inscenácii Láska. Prsty. Salman Rushdie (voľne na motívy komiksu Rudo). TEŠÍME SA NA VÁS v Štúdiu A2 na Mickiewiczovej!“

Prvá premiéra!

Premiéra predstavenia sa konala 19. mája 2021 a pamätnou sa stala aj preto, že bola vôbec prvou tento rok, od zákazu zhromažďovania vyhláseného v novembri 2020. Znamenalo to, že obsadená mohla byť len každá druhá stolička, čo je vari ešte absurdnejšie, ako všetko, čo Daniel Majling doteraz napísal.

O pozadí vzniku inscenácie Láska. Prsty. Salman Rushdie si môžete vypočuť krátky podcast Rádia Devín, ktorý pripravila Hana Beranová. Vypočujte si ho tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.