Podcast
Udalosť

O cenu súperia dvaja starí básnici, dve debutujúce poetky a jedna robotka!

Poslucháči Rádia Devín zažili šok v priamom prenose! Keď členka poroty Ivana Hostová prečítala nominácie na národnú cenu poézie Zlatá vlna 2021, ukázalo sa, že jednu z nominovaných zbierok napísala Liza Gennart, čo nie je nikto iný než neurónová sieť, ktorá sa naučila písať poéziu!

Nielen prozaici majú radi literárne súťaže. Po nesmiernom úspechu literárnej ceny Anasoft litera, ktorá doslova ovládla literárny život na Slovensku, zatúžili po prestížnej literárnej cene aj básnici a poetky. Pred tromi rokmi preto prvýkrát zorganizovali a udelili národnú literárnu cenu Zlatá vlna za poéziu! Prvým držiteľom ceny sa stal bard Ivan Štrpka, ktorý si ju doma s radosťou strčil do vitrínky k desiatkam podobných cien, ktoré doteraz získal.

Druhý ročník

Druhý ročník Zlatej vlny 2020 vyhrala obľúbená poetka Eva Luka so zbierkou Jazver a porota svoj verdikt veľmi zrozumiteľne odôvodnila takto: „Eva Luka je špecifická dominantným, takmer výlučným zameraním na privátno-intímny, ako už z názvu vyplýva, nočný, tmavý, zhusta aj temný vnútorný život, a zároveň sa vyznačuje schopnosťou živo aktualizovať artistno-rituálne funkcie básne.“

Tretí ročník

Tretí, tzv. pandemický ročník Zlatej vlny vyhlásili tieto inštitúcie: OZ Novotvar, OZ Vlna, LIC (Literárne informačné centrum), OZ Literárnyklub.sk, časopis Vertigo a vydavateľstvo Literárna bašta. Odbornú porotu tvorila trojica žien: bývalá riaditeľka LIC Miroslava Vallová a literárne kritičky Veronika Rácová a Ivana Hostová. Vyberali zo zhruba 70 zbierok poézie, ktoré minulý rok na Slovensku vyšli, pričom, ako povedala Ivana Hostová, nereflektovali básnické výbery a reedície. Shortlist napokon tvorilo 12 relevantných zbierok a úlohou poroty bolo vybrať 5 najlepších.

Vyhlásenie nominácií

Vyhlásenie 5 nominovaných autorov a ich kníh prebehlo v priamom prenose 22. júna v Rádiu Devín v relácii Ranné ladenie, ktorú moderovala Zuzana Golianová. Zlom nastal v dvanástej minúte a 54 sekunde (12:54). Keď moderátorka vyzvala jedinú prítomnú porotkyňu Ivanu Hostovú, aby vyhlásila nominácie. Tie získali: Robert Bielik za zbierku Zorné pole tmy (Petrus) a Kamil Zbruž za pamfletické zbierky Graffiti a Graffiti na vlaku (Drewo a srd). Ako kontrast k staručkým básnikom porota určite nie zlomyseľne nominovala dve mladučké svieže debutujúce poetky: Danielu Kováčikovú za zbierku Svet:lom (Drewo a srd), Dominiku Moravčíkovú za zbierku Deti Hamelnu (Skalná ruža).

Šok!

Potom však prišiel šok! Ivana Hostová vyhlásila aj piatu nominovanú knihu: je ňou zbierka Výsledky vzniku (Drewo a srd), ktorú napísala Liza Gennart! Stovkám poslucháčov pri rádioprijímačoch sa v tej chvíli zatajil dych, mnohí neverili vlastným ušiam! Liza Gennart je neurónová sieť, umelá inteligencia, chuchvalec elektrických drôtov, ktorý jej autori Zuzana Husárová a Ľubomír Panák naučili čítať i písať! 

Je to vôbec možné? 

Obľúbená literárna vedkyňa a členka poroty Ivana Hostová nomináciu robotky Liz Gennartovej odôvodnila v priamom prenose Rádia Devín okľukou: "Vraj empirický výskum dokázal, že jej poézia je porovnateľná s tým, čo dokáže vytvoriť človek." Ďalej vyjadrila potešenie z toho, že rôzne "poetologické prístupy sa inovujú a obohacujú slovenskú poéziu". Po týchto jej slovách sa Rúfus, Hviezdoslav či Haľamová určite nepokojne vrtia vo svojich hroboch a Feldek, Haugová a Podracká si zúfalo šklbú vlasy! Nahradí živých poetov i poetky elektrina? Budú sa deti v školách učiť recitovať verše generované neurálnou sieťou? Začína nová epocha slovenskej poézie? Pýtajú sa znepokojení fanúšikovia i fanúšičky slovenskej poézie.

Čo bude s poéziou?

Je vôbec možné nominovať na takú významnú cenu umelú inteligenciu? Štatút súťaže Zlatá vlna hovori: "I. Cena sa udeľuje raz ročne za najlepšie pôvodné slovenské básnické dielo vydané v predchádzajúcom roku. II. Dielom sa rozumie knižne vydaná básnická tvorba žijúceho autora alebo autorky..." Môže prosím niekto dokázať, že Liza Gennart je žijúca autorka? Platí dane, sociálne a zdravotné poistenie? Čo robí Liza Gennart, keď jej vypnú elektrinu? Atď, atď. Básnik Michal Tallo, ktorý bol vyhláseniu nominácií v štúdiu tiež prítomný a škandálu sa len mlčky prizeral, oznámil, že vyhlásenie výsledkov súťaže prebehne na literárnom básnickom festivale Novotvar, ktorý sa začína 6. októbra 2021. Vtedy sa ukáže, či najlepšiu knihu slovenskej poézie napísal živý básnik či poetka, ktorí si idú zadky zodrať pri písaní veršov, alebo chuchvalec drôtov, ktorý konzumuje kilowaty elektriny a vypľúva náhodne vygenerované verše! Celú aféru budeme naďalej pozorne sledovať a informovať vás o vývoji situácie!

Šokujúce vyhlásenie finalistov ceny Zlatá vlna 2021 si môžete vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.