Rozhovor

Čo má spoločné chaotický premiér s požiarom v Austrálii?

Maroš Hečko, pre mnohých nezabudnuteľný interpret kultovej superskupiny Free Faces či projektu Home Made Mutant, sa čoraz viac orientuje na písanie kníh. Jeho najnovšie dielo Dedičstvo po barbaroch vyšlo pred pár týždňami a spája v sebe prvky politického trileru a katastrofického románu. 

Po knihách Kandidát (2012), Vyhorení (2012), Obvinenie (2014) a Ďalej na západ sa dá ísť len na východ (2017) si dal Maroš Hečko dlhšiu pauzu a venoval sa skôr filmárskym projektom. K písaniu sa vrátil vo chvíli, keď sa ocitol na dlhšom pobyte v Lisabone: "Na prelome 2019/20 som v Portugalsku strávil dva mesiace a vytvoril základ tejto knihy, celú príbehovú líniu. Prišiel som tam už so skicou o mužovi vo veku okolo 45 rokov, ktorý je osobným lekárom najvyššie postaveného muža v krajine. O premiérovi vie – dá sa povedať – všetko. Lieči jeho choroby, ale aj stavy agresie, zmeny nálad, začínajúcu impotenciu a rozličné psychické neduhy..."

Vyhorenie

To, čo začína ako politický triler, sa po lekárovom úteku do Austrálie zmení na príbeh o vyhorení, čo je téma, ktorej Hečko už jednu knihu venoval: "Môj hrdina si potreboval vyčistiť hlavu, bol až po okraj plný toxických látok, ktoré nachytal v prostredí politiky. Lenže do Sydney, kam si kúpil letenku, prichádza v čase, keď vyhlásili najvyšší stupeň ohrozenia, nemôže vyjsť z hotela, nedá sa nikam odcestovať, pretože celá oblasť je obklopená plameňmi. A o to mi išlo. Vyhrotená existenčná situácia totiž spôsobí, že vyhorenie prestane fungovať alebo sa ešte viac prehĺbi..."

Austrália

Netreba prezrádzať, ako slovenský lekár v Austrálii vyrieši svoje vyhorenie. Maroš Hečko na románe pracoval dva roky a využil aj svoje denníkové zápisky z obdobia, keď sám v Austrálii žil a pracoval, čo dodáve jeho knihe silnú autenticitu: "V roku 1990 som pracoval vo vnútrozemí na špargľovej farme, aby som si zarobil na letenku do USA. Spoznal som niekoľko výnimočných a pritom obyčajných ľudí. Bol som fascinovaný tým, ako bieli Austrálčania držia s pôvodným obyvateľstvom a rozhodujú o svojej krajine. Zúčastnil som sa napríklad rokovania parlamentu v Canberre, kde sa môže prihlásiť do diskusie aj bežný občan..."

Zaujímavý rozhovor s Marošom Hečkom o knihe Dedičstvo po barbaroch si môžete prečítať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.