Udalosť

Pokus o popravu v priamom prenose!

Obávaný a nemilosrdný literárnokritický formát LQ (literárny kvocient) sa dočkal už 38. pokračovania! V utorok 23. februára o 18.00 si môžete v priamom prenose pozrieť pokus o popravu najnovších kníh dvoch výnimočných a obľúbených poetiek: Márie Ferenčuhovej a Dominiky Moravčíkovej!

Popravnej literárnokritickej čate v zložení Eva Urbanová, Veronika Rácová a Radoslav Passia bude veliť Peter Darovec a môžeme očakávať, že urobia všetko, aby splnili svoju úlohu. Nebudú to mať však ľahké! Proti nim budú stáť veľmi kvalitné autorky s dielami ovenčenými pochvalnými recenziami!

Čierny humor

Černozem (Vlna, 2020) je v poradí už piata básnická zbierka Márie Ferenčuhovej. Obľúbená a najmä skúsená poetka drží pevne v rukách opraty svojho remesla a 46 básní jej stačilo na to, aby vyvolala zaslúžený rozruch. Napríklad detailná recenzia Borisa Mihalkoviča zdôrazňuje čierny humor, skrytý v knihe a končí konštatovaním: Černozem... „je dôležitým stavebným kameňom v pestrofarebnej mozaike súčasnej slovenskej poézie.“

Apokalypsa i svítání

Oslavnú recenziu na Černozem uverejnil aj najuznávanejší a najprekladanejší český básnik! Petr Borkovec „obratný akrobat na laně poetické zkratky“ napísal: „Kniha Černozem Márii Ferenčuhové je pojednáním o vzniku hvězd i záznamem živoření fíkovníku na knihovničce s francouzskými filozofy... Autorka napsala něco láskyplného i chladného jak ocel. Stvořila Konec i Začátek. Zveršovala apokalypsu i svítání. Hawking. Eliot. Černozem byla vždycky knihou dávno hotovou i definitivně neukončitelnou."

Mladá supernova

Ľahkú prácu nebude mať popravná čata ani so skvelou Dominikou Moravčíkovou. Táto literárna supernova vyhrala súťaže Básne SK/CZ 2019 a Poviedka 2019 a jej debut Deti Hamelnu (Skalná ruža, 2020) šokoval svojou zrelosťou a spôsobom premýšľania. Zaskočená literárna vedkyňa dala do nadpisu svojej recenzie túto otázku: „A kde je, prosím vás, ten debut?“

Literárnokritický pokus o popravu sledujte 23. februára v priamom prenose tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.