Rozhovor

Červenák má šancu zvíťaziť nad Dominikom Dánom!

Juraj Červenák patrí medzi najpredávanejších slovenských spisovateľov. V žánri historická fantasy nemá konkurenciu a v popularite začína poriadne šliapať na päty aj kráľovi knižného predaja, autorovi kriminálok Dominikovi Dánovi!

Mohlo by sa zdať, že bývalý vedúci kina Červenák na bývalého policajta Dána nemá. V rebríčku najpredávanejších kníh roka 2020 obsadil Dominik Dán najvyššie dve priečky románmi V tieni (Slovart) a Klbko zmijí (Slovart), Červenák sa umiestnil na 15. mieste historickou detektívkou Anjel v podsvetí (Slovart). Hlasovanie čitateľov však dokáže toto poradie rázne zmeniť a policajt v dôchodku môže skončiť na druhom či až treťom mieste!

Kto je kto?

Porovnajme si, aké šance majú obaja autori. Juraj Červenák je svižný mladík z Banskej Štiavnice, človek z mäsa a kostí, s vlastnou tvárou a identitou. Dominik Dán je pseudonym staručkého policajta, ktorý v teréne skončil v roku 2010 a odvtedy leštil stoličky na Ministerstve vnútra v oddelení pre styk s verejnosťou. Nikto nevie ako vyzerá a literárne ceny chodí zaňho preberať manželka.

Ako komunikujú?

Veľký rozdiel je aj v komunikácii s verejnosťou. Juraj Čevenák má vlastnú web stránku, ktorú pravidelne dopĺňa rôznymi novinkami a publicistikou, aktívny je aj na sociálnych sieťach. Dominik Dán má tiež vlastnú web stránku, jej obsah však napovedá, že mu ju zrejme prevádzkuje vydavateľ. Dán publicistiku nepíše a jeho facebooková stránka obsahuje zväčša marketingové informácie.

Rozhovory

Rozdiel je aj v poskytovaní rozhovorov. Juraj Červenák nemá problém poskytnúť rozhovor akémukoľvek médiu a dať sa pritom aj odfotografovať. Dominik Dán poskytuje rozhovory nerád, pôsobí v nich mrzuto. Zväčša nemá čo povedať, pretože novinári nevedia, na čo sa ho spýtať. Okrem toho, rozhovor s ním je pre každú redakciu pohromou: akú fotku vlastne majú použiť, keď žiadna fotografia Dominika Dána neexistuje?

Víťazí Červenák!

Z tohto všetkého vyplýva, že v komunikácii s verejnosťou jasne víťazí Juraj Červenák. Jeho nespornou výhodou je široká dobrácka a úprimná tvár a jeho tvorba ešte stále pôsobí sviežo a nápadito. Dominik Dán žiadnu tvár nemá a zdá sa, že začína recyklovať sám seba. Jeho imidž navyše vysoko poškodili informácie, ktoré zverejnil minister vnútra Mikulec.

Súboj rozhodnú čitatelia

Napriek tomu má Dominik Dán tisícky oddaných fanúšikov, ktorí nedopustia, aby ich obľúbeného spisovateľa niekto pozbavil trónu nazvaného Slovenský spisovateľ roka Panta Rhei Awards. Juraj Červenák však nepatrí medzi tých, čo ujdú z boja a ak budú pri ňom stáť nielen fanúšikovia, ale aj Conan, Čierny Rogan, Bivoj a iní jeho hrdinovia, určite zvíťazí!

Najnovší rozhovor s kráľom historickej fantasy si môžete prečítať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.