Podcast
Recenzia

Aký by bol váš život bez plánu B?

Sú knihy spisovateľky Evy Borušovičovej vhodné aj pre mužov? Hoci veľa naznačuje, že nie, rozhodli sme sa urobiť experiment a nášho spolupracovníka Mateja Rumanovského sme požiadali, aby si najnovšiu knihu tejto obľúbenej autorky prečítal. Výsledok je prekvapujúci! Nič nevhodné pre mužov v nej nenašiel! Začítajte sa do jeho postrehov a potom sa môžete aj započúvať do rozhovoru s Evou Borušovičovou!

Eva Borušovičová svoje postrehy, názory a príbehy uverejňuje v ženskom mesačníku Madam Eva. Niektoré z nich už vyšli v jej predchádzajúcej knihe Do plaviek (Slovart, 2018), po ktorej prichádza nový výber, ktorý autorka nazvala Plány B (Lemuria, 2021). Kniha pôvodne vyšla ako súčasť jubilejného vydania Madam Eva, po čom ju autorka minulý rok vydala aj vo vlastnom vydavateľstve. Anotácia knihu stručne a výstižne škatuľkuje: „81 príbehov o tom, čo robiť, keď plány A nevychádzajú.“ Ako je už zrejmé z prebalu knihy, má jasne definovanú cieľovú skupinu, od ktorej sa pravdepodobne nikdy neodtrhne a tou cieľovou skupinou sú: 1. všetky fanúšičky Evy Borušovičovej, 2. plus tie, ktoré jej knihy ešte nečítali, ale páči sa im jej fotka na obálke.

Kto by mal knihu čítať?

Kniha je pre ženy hľadajúce životnú motiváciu a povzbudenie; či už ide o ženu ako takú, alebo o manželku, partnerku, mamu, babku, dcéru… Potvrdzujú to aj krátke recenzie na knihu v komentároch na Goodreads či v e-shope Martinusu. „Eva Borušovičová je pre mňa asi jedinou slovenskou spisovateľkou, pri čítaní ktorej necítim trápno,” napísala čitateľka Ivana Hrenáková. Ivana pravdepodobne vôbec nečíta Etelu Farkašovú, Milu Haugovú ani Veroniku Šikulovú, pretože knihu porovnáva s knihami slovenských autoriek motivačnej literatúry, z ktorých Eva Borušovičová zaslúžene vyčnieva.

Pohodová a na zamyslenie

Recenzie od čitateliek však odhaľujú aj štýl písania a celkovú atmosféru knihy a treba s nimi iba súhlasiť. „Pohodové a oddychové čítanie,“ napísali mnohé a ďalšie sa k nim pridali prívlastkami: „úprimné,” „úsmevné“ či „na zamyslenie“. Čo mnohé zároveň určite poteší je fakt, ktorý otvorene priznáva aj sama autorka v anotácii knihy: „Dobré rady alebo skôr životné zistenia sú aj na obale knihy pod obálkou a tiež na predsádke, vďaka čomu môžete knižku čítať aj bez toho, aby ste ju otvorili.“

Humor, humor, humor

Čo však treba vysoko vyzdvihnúť, je autorkin špecifický humor a vtip v mnohých vetách a postrehoch. Vytiahol som zopár:

„Pravá dáma vie, kedy ponúknuť kávu a kedy vytiahnuť slivovicu.”
„Zapamätajme si jednoduchú poučku: Riziko rozvodu je najnižšie, keď manžel robí 40% domácich prác a manželka zarobí 40% príjmov rodiny. Geniálne!“
„Do plaviek nie je treba schudnúť, opáliť sa, ani inak zdokonaliť. Do plaviek sa treba obliecť.“
„Ak máte problém, umyte ním schody.“

 

Osemdesiatjeden príbehov s poučením

V knihe je do 81 príbehov, ktoré hovoria o tom, „čo sa dá robiť, keď veci nevychádzajú podľa plánu A, keď je život komplikovaný a kľukatý, ale predsa jedinečný a plný príležitostí.“ Po prečítaní môžem dodať len toľko, že každý príbeh so sebou nesie isté (morálne či iné) poučenie a núka čitateľke/čitateľovi nádej, ktorú možno stratil alebo niekde zabudol. Príbehy majú v ňom prebudiť životný elán, majú ho povzbudiť, motivovať (čo naznačujú aj niektoré názvy: „Hecni sa!“ alebo „Ženy, hore! a podobne). Borušovičová sa často odvoláva aj na verejne známe osoby, ich život a ako sa čitateľ môže nimi prípadne tým, čo povedali, inšpirovať. Objavujú sa tu mená umelcov ako Hemingway či Agatha Christie, ale i podnikateľov ako Silbermann, Buffett a podobne. Odhliadnuc od nich však autorka vychádza najmä z vlastných spomienok a zážitkov, spomína svoju rodinu či blízkych a na nich stavia autentické poučenia.

Do plaviek?

Pravda, netreba opomenúť opakujúce sa sťažnosti mnohých čitateliek (a recenzentiek), ktoré vo svojich recenziách na Goodreads a na Martinuse podotkli, že „viac ako polovica knihy je totožná s knihou Do plaviek“. Je to tak a môže to verných čitateľky/ľov autorky odradiť. Na druhej strane, ak ide o nového čitateľa alebo skutočne verného fanúšika, ktorý chce mať všetky autorkine texty pokope, nemusí a ani mu to nebude prekážať.

Zásadná otázka na záver

Čo môže dať prečítanie tejto knihy mužovi? Odpoveď je prostá: Môže sa minimálne dozvedieť o tom, o čom niektoré ženy premýšľajú, čomu kladú istú váhu alebo aspoň prekvapiť svoju partnerku nevšedným postrehom, ktorý by od muža rozhodne nečakala! Veď nie náhodou ho autorka hneď v úvode knihy oslovila „vzácny mužský čitateľ.“

Rozhovor s Evou Borušovičovou si môžete vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.