Udalosť

Za mimoriadny prekladateľský výkon získal Krištáľové krídlo!

Literárny vedec a prekladateľ Marián Andričík sa zaradil medzi osobnosti ocenené Krištáľovým krídlom. Ocenenie získal za historicky prvý preklad jedného z najvýznamnejších diel svetovej literatúry Stratený raj od Johna Miltona.

Cenu Krištáľové krídlo udeľuje odborná porota, zostavená z významných osobností vedeckého, kultúrneho, hospodárskeho a športového života na Slovensku a má vyzdvihnúť tých, ktorí svojou prácou a výsledkami zviditeľnili nielen seba a svoj odbor, ale aj našu krajinu. V predchádzajúcich rokoch cenu získali básnik Rudolf Dobiáš, Etela Farkašová, Veronika Šikulová, Daniel Hevier, Tina Čorná a ďalší autori a publicisti. O Mariánovi Andričíkovi napísali: "Dokázal, že je majstrom prekladateľského triatlonu: má výbornú znalosť jazyka, imagináciu a zručnosť básnika a trpezlivosť tvorcu – remeselníka. Tento epos (Stratený raj) patrí k základnej výbave vyspelých kultúr."

Zázrak barokovej literatúry

Toľko z oficiálnej tlačovej správy. Ostáva nám len dúfať, že Slováci a Slovenky sa teraz všetci rozbehnú do kníhkupectiev a vykúpia celý náklad Strateného raja, aby si vychutnali tento zázrak barokovej literatúry, prvýkrát publikovaný v roku 1667, zakázaný Katolíckou cirkvou v roku 1732 a opäť povolený v roku 1900, napísaný blankversom, päťstopovým nerýmovaným jambickým veršom! Vari sa nedajú odradiť tým, že tento epos má vyše 600 strán a vystupujú v ňom Satan, Belzebub, Adam a Eva, archaniel Rafael a archaniel Michal, Boh Otec a Boh Syn a ďalší superhrdinovia a všetko to končí (spoiler!) vyhnaním z Raja! Zážitok z diela umocnia aj originálne ilustrácie Viliama Blakea, minimalistická úprava Jakuba Milčáka a najmä bohatý poznámkový aparát a sprievodná štúdia prekladateľa Mariána Andričíka!

O Stratenom raji a Mariánovi Andričíkovi sa môžte dočítať tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.