Pomsta

Knihy

Pomsta

Pavol Weiss,
KK Bagala
2004
  • Info
  • Ukážky
  • Recenzie

Knihovník a začínajúci spisovateľ Samo sa nechce zmieriť s odchodom milovanej Kláry, ktorá ho opustila kvôli bohatému Vassarymu. Z existenčných dôvodov sa zamestná ako copywriter v reklamnej agentúre. Rozhodne sa Vassaryho zničiť a o pomste napísať knihu. Samove recesistické schválnosti, ktorými potajme strpčuje sokovi život, sa stupňujú. Kto vyhrá? Ponížený spisovateľ Samo Hruška, alebo namyslený podnikateľ Viktor Vassary? Príbeh o vzťahoch a rozchodoch s dôvernou znalosťou i iróniou odhaľuje svet reklamy a biznisu.

Samo vošiel do budovy. Reklamná agentúra Mark & Communication sídlila na dvoch poschodiach v administratívnej budove pod Hlavnou železničnou stanicou. Cez okná neustále doliehal zvuk posunovaných vozňov zmiešaný s nezrozumiteľným krikom staničného rozhlasu.

„Idem za Martinom Brozmanom, dohodli sme si stretnutie,“ oznámil recepčnej. Nad recepciou sa vynímal krikľavočervený názov agentúry, na bočných stenách diplomy s oceneniami. Väčšinu fotografií a plagátov z kampaní Samo poznal. Reklama mu vnucovala veci, ktoré pre život nepotreboval, aj keď pripúšťal, že po nich občas zatúžil. Preto nenávidel umelý sviatok svätého Valentína. Prečo nie je aj sviatok sklamaných a nešťastných? Kto potrebuje viac potešiť, ak nie oni? Prečo plytvať šťastím na tých, ktorí ho už majú?

Samo nechcel byť voňavejší, belší, oholenejší, drsnejší, rýchlejší, chrumkavejší. Samo chcel nazad Kláru.

„Pán riaditeľ má ešte nejakú návštevu. Uvarím vám kávu? Prajete si niečo na pitie?“ opýtala sa ho recepčná.

„Vodu a kávu. Alebo len vodu,“ povedal. Potom si uvedomil, že mal chuť aj na kávu, hoci ju nepíjaval. Natiahol sa za reklamnými prospektmi, ktoré ležali na stole, a začal ich čítať.

Práca knihovníka v mestskej knižnici bola nielen stereotypná, ale aj zle platená. Keď Samo odrátal nájomné, električenku, plyn a elektrinu, ostalo mu na mesiac necelých tisíc korún. Tisíc korún na raňajky, na obedy, na večere, na pivo, na kino, na oblečenie, toaletný papier, zubnú pastu, slaninu, tenisky, obľúbené knihy z antikvariátu.

Účet v banke sa hrozivo blížil k nule. Samo si pomyslel, že jeho život a bankové konto sa začínajú podobať.

Písanie reklamných textov považoval za akýsi nižší druh písania. Fellini sa síce začas živil nakrúcaním reklamy, ale Samo pochyboval, či to bola pravda. Nešlo o ďalšiu manipuláciu reklamného sveta? Ak aj nie, Samo nie je Federico.

Žiadne recenzie.

Treba na chvíľu odísť

Slovart, 2011
Inžinier K. z titulnej poviedky zbierky Pavla Weissa zisťuje, že niečo ovláda jeho osud. Máva ...

Treba na chvíľu odísť (e-kniha)

Slovart, 2011
Inžinier K. z titulnej poviedky zbierky Pavla Weissa zisťuje, že niečo ovláda jeho osud. Máva ...

Traja priatelia (e-kniha)

Slovart, 2010
V poradí už tretí román Pavla Weissa je životným príbehom troch kamarátov, ktorí ...

Traja priatelia

Slovart, 2006
V poradí už tretí román Pavla Weissa je životným príbehom troch kamarátov, ktorí ...