Keď sa pes smeje („Lepšie byť smutný v mercedese ako veselý na bicykli.“)

Knihy

Keď sa pes smeje („Lepšie byť smutný v mercedese ako veselý na bicykli.“)

Juraj Šebesta,
Citadella
2013
  • Info
  • Ukážky
  • Recenzie

S odstupom rokov vychádza 3. vydanie úspešného románu Juraja Šebestu. Čo všetko musí počas jedného roka riešiť mladý stredoškolák Tomáš? Vážne problémy rodičov, konflikty s otcom i s mamou, ale aj prvé lásky a sklamania a trochu aj školu. Tomášovi veľmi pomáha zmysel pre humor a keď už aj ten zlyháva, je tu Žofia – malé jazvečíkovité osemkilo, sestra i psychológ zároveň. Najdúch Žofka nie je nijaký hrdina, Bela, Lassie či Biely Tesák, je však dôležitým členom rodiny. Ľudia pomôžu jej a ona pomôže im. Rodinný román zo súčasnosti, ktorý získal viaceré zahraničné i domáce ocenenia, chce osloviť mládež, ale aj dospelých, najmä rodičov všetkých vekových kategórií.

Naposledy bol Dědo na stretávke predminulý rok v júni. Človek by netušil, aká môže byť so starými ľuďmi sranda. Erich, čulý organizátor stretávok, si ešte stále privyrábal prekladmi z nemčiny. V jeho rodine vedeli dobre po nemecky a nemčinu si zdokonalil v pracovnom tábore priamo v Nemecku. Bol tam rok, cez druhú svetovú. Dědo s Babičkou také štipendium nemali. Mohli len konverzovať na chatke v Beskydách, kde sa skryli pred lietadlami Spojencov, čo bombardovali Ostravu. (Inak, keď sa vrátili, z ich domu polovica chýbala, čumeli cez ruiny na rez vlastným bytom. Až kým nepochopili, že tam viac bývať nebudú.)

Každú chvíľu si niekto prisadol a Dědo ho objal (už si dal pár pohárov červeného). Dotyčný po úvode o vnúčatách popísal, aké má problémy s chrbticou, pečeňou, hrubým črevom, tenkým črevom, mechúrom, análom, očami, ušami, pätami, pamäťou, sluchom, zrakom i čuchom, ale aj s koncentráciou, orientáciou a erekciou.

„Neseď u ní tak blízko! Koukněte na starýho chlípníka, jak ji tam pod stolem ošahává kolena! Deš vod ní!“ řve Děda na spolužiaka oproti. Ten sa takmer šeptom prihovára svojej bývalej favoritke.

„Co máte pořád s tou Klárou? To s ní nepřestanete blbnout ani nad hrobem?“ akože žartujú tri brýlaté kamarátky z kúta. Traumy z detstva. Tak mi pripadajú títo veselí starečkovia v obnosených oblekoch a rozstrapkaných kravatách a rozjarené staruchy v stredovekých róbach a parochniach. Je ich tu dvanásť z tridsiatich štyroch a pár vyžírkovských príbuzných, ktorí sa tvária ako osobní šoféri, napríklad ja s otcom. Salónik v reštaurácii sa zmenil na gympel cez prestávku

Contemporary Slovak Drama 2

Divadelný ústav, 2000
Tomáš Horváth The Chair Laco Kerata On The Surface Silvester Lavrík Katarína Jozef ...

Contemporary Slovak Drama 4

Divadelný ústav, 2002
Viliam Klimáček (Rozkvitli sekery), Roman Olekšák (Niečoho viac, niečoho menej), Eva ...

Contemporary Slovak Drama 5

Divadelný ústav, 2004
Milan Lasica a Július Satinský (Dialógy z inscenácií Soireé , Radostná správa pre ...

Venusshe ((Perný týden))

CooBoo, 2013
Netradiční román s komiksovými vsuvkami, který si vysloužil zařazení do prestižního ...

Venussha: Ťažký týždeň

Edition Ryba, 2011
Venussha (Ťažký týždeň), komiksový román pre tínedžerov a ich poľutovaniahodných ...

Když se pes směje CZ

CooBoo, 2011
Tomáš je kluk z bratislavského sídliště, zrovna mu bylo patnáct, kapesné je směšně ...

Contemporary Slovak Drama 3

Divadelný ústav, 2001
Vanda Feriancová (V snehu), Lucia Piussi (Scény z nemanželského života), Zuzana Uličianská ...