Emília Vášáryová - Pr(a)vá dáma (Rozhovory s Jánom Štrasserom)

Knihy

Emília Vášáryová - Pr(a)vá dáma (Rozhovory s Jánom Štrasserom)

Ján Štrasser,
Forza Music
2014
  • Info
  • Ukážky
  • Recenzie

Spisovateľ a publicista Ján Štrasser prichádza túto jeseň s ďalšou knihou rozhovorov. Tentokrát sa zhovára s prvou dámou slovenskej divadelnej a filmovej scény Emíliou Vášáryovou. No nielen slovenskej scény. Už vo svojich hereckých začiatkoch zaujala mladučká herečka aj tvorcov z Čiech. Ani nie dvadsaťročná nakrútila dnes už kultový film Až přijde kocour, ktorý ju okamžite katapultoval na herecké a divácke výslnie. A českí režiséri na ňu nezabudli ani neskôr. Preto o Emílii Vášáryovej možno bez najmenšieho zaváhania povedať, že označenie „československá umelkyňa“ je jediné správne.

Svojím plachým úsmevom a zasneným pohľadom očarúvala celé generácie divákov. Rovnako presvedčivo stvárnila rozšafnú grófku, psychicky narušenú hrdinku či írečitú slovenskú žienku. Spomeňme len Evu Hlavajovú z Urbanovho Živého biča či Kristínu Habdžovú z Hečkovho Červeného vína. V jej prípade išlo vlastne o stelesnenie ideálu slovenských dievčat, ako sa nám zachoval v tvorbe klasikov. A hereckých rolí, v ktorých hrávala ženy oveľa mladšie, ako bol jej fyzický vek, bolo neúrekom. Až s pribúdajúcimi rokmi sa jej repertoár rozšíril o zrelé ženy a charakterové postavy. Prvé rozhovory s umelkyňou nahral Ján Štrasser už pred tromi rokmi a kniha mala vyjsť v roku jej okrúhleho jubilea. Ťažká choroba a smrť jej manžela scénografa Milana Čorbu prerušili práce na knihe a v začatom dialógu pokračovali až na jar tohto roku.

Emília Vášáryová patrí k tomu vzácnemu hereckému druhu, ktorého umenie vekom nielenže nestráca nič zo svojich kvalít, ale je stále príťažlivé pre divákov i tvorcov. V roku 2004 za svoj výkon vo filme Horem pádem získala prestížne ocenenie Český lev 2004.

Emília Vášáryová hrá v divadle, nakrúca filmy a sem-tam sa objaví aj v televíznych seriáloch. Popritom učí na vysokej škole múzických umení a žije aktívny život, aký vedie od svojej útlej mladosti, ktorú prežila v milovanej Banskej Štiavnici. Najväčší vplyv na formovanie jej postojov a osobnosti mal jej predčasne zosnulý otec, jeho stratu pociťovala po celý život. Ale aj jeho odkaz: byť za každých okolností slušným človekom.

Žiadne ukážky.

Žiadne recenzie.

Tri (Rozhovory s Jánom Štrasserom) ...

Forza Music, 2011
Spisovateľa, textára a prekladateľa Jána Štrassera v posledných mesiacoch zamestnávali naraz ...

Kamil Peteraj - Aby to fungovalo ...

Forza Music, 2008
K predchádzajúcim knihám rozhovorov s Jánom Štrasserom a so známymi osobnosťami pribudla ...

Stala sa nám láska

Ikar, 2013
Jeden z najznámejších slovenských básnikov a textárov predstavuje výber zo svojej, najmä ...

Stano „Alf“ Dančiak (Rozhovory s ...

PT Marenčin, 2011
Stano Dančiak – skvelý komik, zabávač, nevyčerpateľná studnica humorných nápadov...

Marián Labuda - Herec je vždy na ...

Forza Music, 2007
Po úspešných knihách rozhovorov Jána Štrassera s Milanom Lasicom a Zdenou Studenkovou, ...

Slávne texty slávnych piesní (Ján ...

Forza Music, 2008
Obsahuje texty piesní: Zažni, Tvár v zrkadle, Tlaková níž, Kúpim si zrkadlo, Prvá, Šaty, ...

Čítam...

F. R. & G., 2012
Ak sa bezmála pol storočia viac-menej aktívne pohybujete v priestore literatúry, raz vás ...

Staré železo

PT Marenčin, 2007
Ján Štrasser - publicista, básnik, prekladateľ, textár - je prítomný v slovenskej ...

Stránky