Podcast

Radoslav Passia: Aj v slonovinovej veži treba občas vyvetrať!

Raz za mesiac navštívi rozhľadený literárny vedec Radoslav Passia živé vysielanie Rádia Devín a poinformuje poslucháčov o aktuálnom dianí v slovenskej a svetovej literatúre. Čo ho najviac zaujalo v októbri?

Moderátorka Andrea Makýšová Volárová hneď na začiatku vytiahla čerstvú esej obľúbeného autora Petra Maczovszkého nazvanú Veľká literatúra a Slovensko, z ktorej zacitovala jeho otázku: „Bude na Slovensku ešte doba románov?“ Radoslav Passia jej pohotovo odpovedal, že esej je skôr štylistickým cvičením spomenutého autora, diskusia o veľkom románe v slovenskej literatúre je nekonečná vo svojej kontraproduktívnosti a otázka, či bežný čitateľ rozmýšľa nad tým, či číta veľkú resp. kvalitnú literatúru, nič nemení na veľkosti či malosti literatúry. 

Čo je to „panoramatický román“? pýtala sa ďalej moderátorka, zjavne rozrušená esejou Petra Maczsovszkého a hneď dostala diplomaticky sformulovanú odpoveď, že ide o Maczovszkého výmysel.

Nobelova cena

Ďalej prišla otázka na tému Nobelova cena za literatúru, ktorú čerstvo získal u nás takmer neznámy britský spisovateľ Abdulrazak Gurnah, patriaci do okruhu postkoloniálnej literatúry. RP: V ostatných rokoch sme si odvykli, že vyhrá neznáme meno, v posledných rokoch ocenení autori patrili do nášho kultúrneho okruhu ako Peter Handke, Olga Tokarczuk či Bob Dylan. Treba počkať na preklady.

Zlatá vlna a Novotvar

Ďalšou udalosťou, ktorá v októbri rozčerila literárne dianie bolo udelenie ceny Zlatá vlna, keď z pätice finalistov sa porota rozhodla oceniť „invenčnosť produkcie literárneho textu“ a ocenila imaginárnu entitu Lizu Gennart, ktorej pod týmto menom vyšla kniha Výsledky vzniku (Vlna, 2020). Odovzdanie ocenenia sa odohralo na literárnom festivale Novotvar, na ktorom obľúbeného literárneho vedca najviac zaujala prezentácia gruzínskej poetky Kato Džavachišviliovej a exkluzívneho básnika a filozofa Roberta Gála.

Zakázaná výstava

Ďalej sa obľúbený literárny vedec dotkol týchto udalostí: Básne SK/CZ, Anasoft litera 2021, Nová dráma a napokon sa rozhovoril o  knihách, ktoré priniesol so sebou. Radoslav Passia: "Obe sa týkajú života mládeže a generačných problémov. Prvú knihu zostavili Daniel Pastirčák a Rudo Prekop a volá sa Zakázaná výstava 77 a je o systémoch potláčania slobody v komunistickom Československu."

Táto kniha sa nedá zjesť

Druhá kniha Táto izba sa nedá zjesť (KKBagala, 2021) je debutom Nicol Hochholzerovej. RP: „O tomto debure sa bude hovoriť a už sa aj hovorí najmä vďaka kontroverznej téme zneužívania mladistvých. Táto téma je však podopretá talentom a štýlom... Nenapísala policajné udanie, ale autonómnu prózu.“ Andrea Makýšová Volárová povzbudila literárneho vedca k ďalšiemu vyjadreniu touto otázkou: „A čo sa o knihe hovorí?“ RP: „Je to o vzťahu reality politickej korektnosti a umeleckého textu. Sú tu medzi nami strážcovia etiky, morálky a politickej korektnosti, ktorí radi hodnotia iných, či dostatočne odsúdili nejaké neetické činy alebo nie. V tomto prípade si myslím, že táto kniha vyvolá diskusiu, pretože NH to napísala vo svojej podstate literárne esteticky a ambivalentne, a ukazuje mnohé tváre toho vzťahu a nie všetky tieto tváre sú tvárou ubližovania a využívania. To je výhodou umenia, ktoré hovorí metaforickým jazykom. Potom je však jazyk publicistiky a sociálnych sietí a ten má to šťastie, že si môže byť dovoliť jednoduchý, odsudzujúcejší, primitívnejší a s tým sa táto kniha bude musieť vysporiadať a s tým autorka zrejme počítala a ak nie, bude s tým konfrontovaná.“

Celý rozhovor si môžete vypočuť tu:

Prihlás sa na odber noviniek a získaj prehľad o slovenskej literárnej scéne
Prihlásením do newslettera súhlasíte so zasielaním obsahu prostredníctvom e-mailu. Kedykoľvek sa môžete z odberu odhlásiť.